Maria Antonina – kiedy żyła

Jeśli do tej pory nie wiedzieliście nic na temat słynnej, francuskiej królowej Marii Antoniny, to ten artykuł powinien zachęcić was do bliższego poznania historii jej życia. Ta budząca wiele kontrowersji postać, do dziś dnia jest inspiracją dla artystów, pisarzy oraz współczesnych twórców. Ale nie tylko, ponieważ jej losy są na tyle ciekawe, że mogą pobudzić wyobraźnię każdego z nas.   

maria antonina

Maria Antonina życiorys – księżniczka z Austrii

Jak wyglądał życiorys Marii Antoniny? Maria Antonina urodziła się 16 października 1793 roku w Wiedniu i była córką cesarza Franciszka I Lotaryńskiego oraz królowej Marii Teresy Habsburg. Z racji swojego urodzenia, nosiła tytuł arcyksiężniczki austriackiej i była członkiem Monarchii Habsburgów, której udało się stworzyć imperium w postaci Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W 1770 roku Maria Antonina, mając zaledwie 14 lat wyszła za mąż, za Ludwika Augusta, który był następcą tronu króla Francji, Ludwika XV. Maria Antonina słynęła ze swojej urody, zadbanej sylwetki i wszelkich atutów jakie towarzyszyć mogą szlachetnemu ideałowi nieskazitelnej kobiecości. Ludwig August, pochodził z dynastii Burbonów, a Maria Antonina należała do rodu Habsburgów. Małżeństwo to, stanowiło podstawę sojuszu pomiędzy obiema, zwaśnionymi od wieków rodzinami królewskimi. Gdy rewolucja francuska doprowadziła do obalenia monarchii, Maria Antonina wraz z mężem, próbowała uciec i schronić się w miejscowości Varennes. Jakie jeszcze ciekawostki o Marii Antoninie? Gdy jednak im się to nie udało, królowa została osadzona w więzieniu Temple. W czasie swojego w nim pobytu Trybunał Rewolucyjny oskarżył Marię Antoninę o zdradę stanu i wydał wyrok skazujący ją na śmierć. Zgodnie z nakazem trybunału, egzekucje ostatecznie doprowadzono do wykonania  i w dniu urodzin królowej, jej głowa została ścięta na gilotynie.

Jak Maria Antonina zdobyła Francję?

W cztery lata po ślubie z Ludwikiem Augustem w 1774 roku, na skutek śmierci dotychczasowego króla Francji Ludwika XV, miała wraz z mężem objąć władzę we Francji. Ponoć obydwoje byli z tego faktu niezadowoleni, ponieważ ze względu na swój młody wiek, uważali że nie podołają czekającym ich obowiązkom. Pomimo tego, Maria Antonina i tak, uważała ten fakt, za dar opatrzności, ponieważ według niej, Francja była najwspanialszym krajem w całej Europie. Mąż młodziutkiej królowej, Ludwik August, miał opinię niezbyt inteligentnego, był nieśmiały i cechowała go niezdarność połączona z brakiem zainteresowania światem polityki. Natomiast Maria Antonina, z czasem zyskała we Francji opinię kobiety próżnej, frywolnej i ekstrawaganckiej, do czego przyczynić się miały jej przyjaźnie z wysoko urodzonymi kobietami, o nieco rozwiązłych seksualnie obyczajach.

Dzieci Marii Antoniny oraz plotki na temat rozwiązłości królowej

W pierwszą ciążę Maria Antonina zaszła w 1778 roku. Wówczas na świat przyszła Maria Teresa Charlotta Burbon. Już wtedy powszechne były plotki, dotyczące jej rzekomej seksualnej rozwiązłości, wywołane przebywaniem królowej w towarzystwie osób posądzanych o podwójną moralność i brak przestrzegania powszechnie obowiązujących zasad społecznych. Pamiętajmy jednak, że do rodziny królewskiej, a zatem i monarchii, której czołową przedstawicielką była między innymi Maria Antonina, wielkimi krokami zbliżał się zakrojony na szeroką skalę, społeczny bunt w postaci Rewolucji Francuskiej. Dzieci Marii Antoniny nie miały również łatwego życia.

Plotki jednak nie do końca mijały się z prawdą, ponieważ Ludwik August, faktycznie przez jakiś czas nie mógł mieć dzieci i był impotentem. W siedem lat po ślubie, przeszedł operację medyczną, która pozwoliła mu jednak odzyskać męską potencję. Przy porodzie pierwszego dziecka królowej, Marii Teresy Charlott’y Burbon, w sypialni Marii Antoniny, obecnych było 150 osób, a łoże ciężarnej musiano zabezpieczyć specjalnymi, złotymi balustradami, które miały uchronić rodzącą królową przed napierającym na nią dworskim tłumem. Drugim dzieckiem pary królewskiej był Ludwik Józef, który nie dożywszy dziewięciu lat, zmarł w wyniku gruźlicy. Podobnie potoczył się los kolejnego syna Marii Antoniny i króla Francji, Ludwika Augusta oraz ich czwartego dziecka, księżniczki Zofii Heleny Beatrycze. Obydwoje zmarli przedwcześnie, pogrążając rodziców w ogromnej rozpaczy.

Czarująca Maria Antonina

Francuska królowa, była w posiadaniu najdroższego naszyjnika wszech czasów, zwanego “klejnotem dla królów”. Została on wykorzystany w aferze naszyjnikowej, przeprowadzonej przez osoby z najbliższego otoczenia Marii Antoniny. Afera naszyjnikowa miała na celu udowodnienie rzekomych oszustw finansowych, jakich dopuszczała się królowa, wykorzystując w tym celu swoją pozycję, władzę oraz pieniądze pochodzące z budżetu państwa. Lub Francji, który z dnia na dzień, stawał się coraz biedniejszy w wyniku płacenia wysokich podatków, obwinił Marię Antoninę o finansowy krach w całym kraju oraz uczynił z niej kozła ofiarnego Rewolucji Francuskiej, o czym zaświadczyć może skazanie jej ostatecznie na śmierć, wyrokiem Trybunału Rewolucyjnego.