Caryca Katarzyna – potężna władczyni

Katarzyna Wielka jest uznawana za jedną z najwybitniejszych postaci w historii Rosji. Była carycą bezwzględną i despotyczną, ale też reformatorką i niezwykle silną kobietą. Budziła lęk i podziw.Urodziła się w Szczecinie, była córką niemieckiego księcia i zanim przyjęła prawosławie, miała na imię Zosia. W 1744 roku Zofia przybyła do Rosji na zaproszenie Elżbiety Pietrownej. Przyjęła prawosławie, uczyła się języka rosyjskiego, a następnie poślubiła następcę tronu – wielkiego księcia Piotra Fiodorowicza, późniejszego cara Piotra III. I choć nigdy nie pozbyła się niemieckiego akcentu, była szczerze oddana nowej ojczyźnie.

caryca katarzyna

Zamach stanu carycy Katarzyny

Życie Carycy Katarzyny było burzliwe, pełne namiętności i emocji. W drodze do celu nie wahała się przed niczym. Przyszła monarchini wstąpiła na tron w wyniku zamachu stanu. 28 czerwca 1762, gdy cesarz przebywał w Oranienbaum, Katarzyna potajemnie przybyła do Petersburga i w koszarach pułku Izmailowskiego została ogłoszona carycą Katarzyną II. Na tron wstępowała mając określony program polityczny, uwzględniała nastroje społeczne i rozwój Rosji. Kilka dni później jej mąż został zamordowany. Katarzyna caryca koronowała się w Moskwie w 1762 roku. Pomyślcie co by było żeby caryca posiadała w swojej armii Polską husarię… Wygrywała by wszystko i z każdym.

Gierki carycy Katarzyny

Władczyni przez kilkanaście lat żyła u boku mężczyzny, którego nie kochała, co nie przeszkodziło jej w prowadzeniu niezwykle bujnego życia erotycznego. Caryca Katarzyna rozpustne życie prowadziła niemalże jawnie,  miała kilkunastu kochanków. Skandale miłosne z jej udziałem były powszechnie znane i komentowane. Jednym z jej najważniejszych faworytów był Grigorij Potiomkin, którego darzyła ogromną sympatią.  Piotr Sałtykow – hrabia i wojskowy, uważany jest za ojca następcy tronu – Pawła I. Lew Naryszkin musiał prosić przed komnatą o wpuszczenie do łoża. Kochankiem Katarzyny II był również Stanisław Poniatowski- przyszły król Polski. Kochankowie carycy Katarzyny byli przystojni, młodzi, inteligentni.

Wcielenie carycy Katarzyny na ekranie

Tak potężna władczyni jest doskonałym tematem do ekranizacji. Caryca Katarzyna film historyczny czyni ciekawym i intrygującym. Rosja drugiej połowy XVIII wieku jest interesującym tłem do opowiedzenia historii o miłości, namiętności, polityce. Helen Mirren wciela się w rolę Katarzyny Wielkiej w późnym etapie jej panowania, jest zachwycająca i przerażająca jako caryca, reformatorka, która pragnie miłości i namiętności. Doskonale jest ukazany złożony charakter Katarzyny, jej niełatwe relacje z najbliższymi oraz ciężar niepodzielnych rządów nad Imperium.

Imperium rosyjskie, nawet za panowania tak bezwzględnej i silnej władczyni, bywało zagrożone.  Caryca Katarzyna 1 nie miała aż tak wielkiego wpływu na społeczeństwo, natomiast czasy panowania Katarzyny Wielkiej nazywane są „złotym wiekiem” rosyjskiej szlachty, ponieważ otrzymali oni szereg przywilejów. Chłopi natomiast nie uzyskali zwolnienia z pańszczyzny, głównie z powodu buntu Pugaczowa. Jemelian Pugaczow wzniecił wśród kozaków Janickich powstanie. Zamieszki brutalnie stłumiono, a przywódcę i tysiące uczestników stracono. Monarchini bezwzględnie rozprawiła się z buntownikami.

Caryca Katarzyna zapisała się w historii Rosji jako wybitna władczyni. Potrafiła sprytnie wykorzystać każdą okazję. Okrutna i bezkompromisowa z niebywałą słabością do mężczyzn. Brutalnie tłumiła powstania i wydawała krocie na swoich kochanków. Bohaterka skandali, mecenaska sztuki, która wywoływała jednocześnie strach i zachwyt – takie było życie carycy Katarzyny.