10 najdroższych obrazów świata
Nie bez kozery przyjmuje się, że większość dzieł sztuki znajdujących się w muzeach, antykwariatach czy kolekcjach prywatnych jest po prostu bezcenna. Trudno w końcu wycenić kunszt i natchnienie, które zostały przelane w dzieło rąk ludzkich. Jednak sztuka jest codziennie sprzedawana i co jakiś czas na pierwsze strony gazet lub stron internetowych trafiają newsy o niebotycznych sumach osiągniętych podczas aukcyjnych licytacji. W tym artykule pokusiliśmy się o omówienie rankingu uwzględniającego najdroższe dzieła sztuki, a dokładniej obrazy.
Spis treści artykułu:
TOP 10 najdroższych obrazów świata
- Leonardo da Vinci „Zbawiciel świata” – 430 mln dolarów
- Willem de Konig „Zamiana” – 300 mln
- Paul Cezanne „Gracze w karty” – 250 mln
- Paul Gauguin „Kiedy wyjdziesz za mąż?” – 210 mln
- Jackson Pollock „Numer 17A” – 206 mln
- Gustav Klimt „Węże wodne II” – 193 mln
- Rembrandt „Portrety Maertena Soolmansa i Oopjen Coppit” – 186 mln
- Pablo Picasso „Kobiety Algieru” – 179 mln
- Amadeo Modigliani „Akt leżący” – 170 mln
- Willem de Konig „Kobieta III” – 137 mln
10 najdroższych dzieł w historii
Powyższe zestawienie jest doskonale znane koneserom dziel sztuki, a otwiera je nieśmiertelna „Mona Lisa”. Prawda jest taka, że oszacowanie faktycznej ceny dzieła mistrza renesansu jest niemalże niemożliwe. Starczy dodać, że już w 1962 roku obraz ubezpieczono na niebagatelną sumę 100 milionów dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze stanowiłoby kwotę… 700 milionów! Zdecydowanie jest to najdroższy obraz na świecie.
W rankingu znalazły się także dwa dzieła Willema de Koniga, amerykańskiego malarza pochodzenia amerykańskiego. Abstrakcyjny ekspresjonizm wywoływał z początku duże kontrowersje w światku koneserów sztuki, ostatecznie jednak dzieła tego nurtu artystycznego na dobre zagościły w największych domach aukcyjnych. Nie dziwi więc zatem wysoka pozycja innego abstrakcjonisty – Jacksona Pollocka. Namalowany w 1948 roku obraz kroplowy „Numer 17A” to apoteoza ruchu i swobody artysty w akcie produkcyjnym. W rankingu nie mogło zabraknąć portretowych dzieł Rembrandta i naturalistycznych „Graczy w karty” Cezanne’a. Swoje miejsce znaleźli również nieprzyzwoity lekkoduch Paul Gouguin oraz specjalizujący się w aktach Modigliani.
Dodajmy, ze w top 10 zabrakło polskiego artysty, ale i tutaj mamy się czym pochwalić. oto w 2020 roku obraz Tamary Łempickiej „Portret Marjorie Ferry” osiągnął zawrotną kwotę 16,4 milionów funtów, czyli 82 milionów złotych!
Picasso wśród najdroższych dzieł świata
Osobne miejsce należy się Pablo Picasso. Jego „Kobiety Algieru” zajmują w zestawieniu zaszczytną pozycję ósmą, ale warto dodać, że najdroższym obrazem sprzedanym w 2021 roku stał się portret młodej kochanki artysty, pod tytułem „Femme assise pres d’une fenetre (Marie Therese)”. Namalowany w 1932 roku osiągnął na aukcji wartość 103 milionów.
Pozycja Picasso jest tym bardziej warta odnotowania, że artysta ten jak wiadomo był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci świata sztuk iw XX wieku. Znany z burzliwego życia, hiszpański malarz, rzeźbiarz i grafik , szokujący powtarzanym zdaniem, że „po Picassie tylko Bóg” doczekał się pełnego uznania dopiero po śmierci. Kubizm jest dzisiaj w cenie!
Ciekawostki dotyczące najdroższych obrazów świata
Sztuka wysokich lotów zawsze wywoływała duże poruszenie wśród odbiorców. Najdroższy obraz świata „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci był w posiadaniu wielu domów królewskich, aż ostatecznie znalazł swoje miejsce w paryskim Luwrze. Poprzez wieki stał się też inspiracja dla wielu artystów. Czeski rytownik Václav Hollar w 1650 roku opublikował rycinę opartą na wykonanym przez siebie rysunku słynnego obrazu. Cena tego najdroższego obrazu świata zmieniała się na przestrzeni wieków.
Nie każdy też wie, że Willem de Koonig sprzedał swoją słynną „Zamianę” zaraz po namalowaniu (1955 rok) za… 4000 dolarów. Gdyby tylko wiedział? Podobnie było z arcydziełem Gauguina („Kiedy wyjdziesz za mąż”), który trafił do komisu, aż wreszcie sprzedał się po dłuższym czasie za 1500 dolarów.