10 historycznych faktów o hymnie narodowym

„Mazurek Dąbrowskiego” to jedna z najpopularniejszych polskich pieśni historycznych, która jest zarazem naszym hymnem. Historia hymnu polskiego jest niezwykle intrygująca, dzięki czemu jest ona obiektem wielu badań i analiz. 

historia hymnu polskiego

Józef Wybicki – kontrowersyjny epizod w jego życiu

Wiele osób zastanawia się, kiedy powstał hymn Polski. W rzeczywistości tekst „Mazurka Dąbrowskiego” został napisany w 1797 roku. Hymnem został jednak zdecydowanie później, albowiem rolę tę pełni od 1927 roku. Tekst hymnu Polski został stworzony przez legendarnego Józefa Wybickiego, czyli polskiego pisarza oraz polityka. Choć postać ta wyróżnia się wieloma zasługami, to również wzbudza spore kontrowersje. Wynikają one z faktu, że w 1773 roku ożenił się z Kunegundą Drwęską – szlachcianką starszą od niego aż o 17 lat.

 Polski hymn narodowy – drugi na świecie

Polski hymn narodowy jest drugim na świecie, dzięki czemu jego historia po dziś dzień wzbudza wiele pozytywnych emocji. Powstanie „Mazurka Dąbrowskiego” wiązało się z pobytem Legionów we Włoszech w Republice Lombardzkiej. Pieśń ta pierwotnie miała zagrzewać żołnierzy do walki, jednak z biegiem lat stała się jednym z najpopularniejszych polskich symboli. Popularnie śpiewana była także przez cudzoziemców w trakcie Wiosny Ludów.

 Hymn z Reggio we Włoszech

To we Włoszech odnaleźć możecie historię hymnu polskiego. Józef Wybicki napisał ją podczas pobytu Legionów w Reggio, a tekst po raz pierwszy ogłoszono w Mantui w 1799 roku w gazecie „Dekada Legionowa”. Hymn Polski został doceniony na tyle mocno, że w kolejnych latach stał się inspiracją dla wielu państw. Pomysł na własny hymn narodowy z „Mazurka Dąbrowskiego” zaczerpnęły bowiem takie kraje jak: Ukraina, Czechy czy Serbia.

Zarys historii hymnu polskiego krótko była bardzo burzliwy. Utwór ten początkowo nazywał się „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, jednak z biegiem lat zmienił on swoją nazwę. Józef Wybicki stworzył to dzieło na prośbę Jana Henryka Dąbrowskiego, a jego walory były na tyle okazałe, że w mgnieniu oka został doceniony przez największych krytyków sztuki. Sprawia to, że hymn narodowy Polski to jeden ze znaków rozpoznawczych naszego kraju.