Książka, która rozpala wyobraźnię do czerwoności

Od zawsze pasjonowały mnie tajemnice, niewyjaśnione historie, których rozwiązania ludzkość nie zna. Okres nigdy nie grał roli. Fascynowały mnie zarówno zagadnienia epoki starożytnej, jak każdej innej, również ze współczesności. Bardziej liczył się temat, jego problematyczność, różne przeciwstawne teorie, które towarzyszyły tym historiom. Publikacji, które opisują niewyjaśnione zagadki z różnych epok, jest wiele. Po raz pierwszy jednak największe zagadki świata zostały zbiorczo zebrane w jednej pozycji, którą zatytułowano „Tajemnice Historii. Niewyjaśnione zagadki wszech czasów”.

Publikacja ta została wydana nakładem Wydawnictwa Olesiejuk pod redakcją Bożeny Kawenczyńskiej. Krok po kroku poznajemy, czytając to frapujące dzieło, niewyjaśnione historie z poszczególnych epok poczynając od epoki starożytnej i Dinozaurów, a skończywszy na współczesności i tajemnicach cudownych uzdrowień.

 

W książce każda z zagadek została przedstawiona z uwzględnieniem teorii, hipotez, badań najbardziej aktualnych. W poszczególnych rozdziałach zaproponowano nowe hipotezy podparte szczegółowymi materiałowymi. Ponadto obalono niejeden mit, rozwiązano błędne, narosłe w toku dziejów przypuszczenia. Wszystko to, miało na celu jak najdokładniejsze poznanie odpowiedzi na pytania przygniatające naukowców swoją trudnością, wagą. Niektóre z zagadek w dalszym ciągu pozostają niewyjaśnione, gdyż odkrycie przyczyn, prawdy, wymaga czasu, nieustających badań, opartych na jeszcze precyzyjniejszym sprzęcie technologicznym. Być może za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat technika, lub zbieg okoliczności pozwoli naukowcom wyjaśnić to, co na ten moment stanowi dla ludzkości zagadkę. Musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać, a na razie wykorzystując ten czas wczytać się w publikację „Tajemnice Historii”.

 

Trzeba przyznać, iż wydawnictwo Olesiejuk dopieściło tą książkę, bowiem oprócz interesująco napisanego tekstu, wzbogacono go również infografikami, cudownymi fotografiami, mapami czy danymi statystycznymi.

 

Ciekawie zostały dobrane zagadnienia, które opisano w publikacji. Znajdziemy w niej wiele fenomenalnych perełek historycznych, z którymi historycy zmagają się od dawna i nie mogą przemóc czasu, znaleźć rozwiązania w pomrokach dziejów. Chociaż przy wielu ze wspomnianych zagadnień brakuje jednego ostatecznego zakończenia, to jednak wynika to jedynie z faktu, iż w dalszym ciągu badacze go nie odkryli. W takiej sytuacji redaktor książki uracza czytelników ogromną masą niezwykłych hipotez, dociekań, teorii różnej maści historyków i archeologów. Niejednokrotnie będą to najnowsze osiągnięcia badań. Pod tym względem jest to dzieło przełomowe, które z pewnej perspektywy, z najnowszych odkryć badań, umożliwi każdemu zapoznanie się z tajemnicami wszech czasów.

Polecam przede wszystkim

Książka „Tajemnice Historii” jest fenomenalną pozycją dla dzieci i młodzieży w samodzielnym odkrywaniu historii. Będzie to również niezwykle pomocne dzieło dla nauczycieli historii. Z tą publikacją bez problemu każdy historyk wyjaśni uczniom największe zagadki świata. Książka „Tajemnice Historii” jest godna polecenia wszystkim, których pociąga niewiadoma w historii.

 

Kopalnia treści

Z książki z zagadnień antycznych dowiesz się o m.in. o:

 • przyczynach wymarcia dinozaurów
 • pochodzeniu człowieka i okresie, kiedy zaczął mówić
 • sposobie budowania piramid egipskich
 • zagadce klątwy faraona Egiptu, Tutenchamona
 • najsłynniejszych hipotezach lokalizacyjnych Atlantydy
 • wojnie trojańskiej, o tym czy w ogóle się wydarzyła oraz istnieniu konia trojańskiego
 • pochodzeniu rękopisów z Qumran

 

Ze średniowiecza i nowożytności dowiesz się o:

 • tajemnicy całunu turyńskiego oraz szlaku najsłynniejszych relikwii chrześcijańskich, czyli Arki Przymierza oraz Świętego Graala
 • życiu Jezusa Chrystusa poza uznanymi przez kościół pismami, geografii biblijnej oraz najbliższych ludzi Chrystusowi
 • pochodzeniu wspaniałych cywilizacji w Amazonii
 • budowie pomników Moai na Wyspie Wielkanocnej
 • powstaniu i przyczynach upadku cywilizacji Majów
 • Machu Pichu, powstaniu i odkryciu przez archelogów
 • ogromnym wpływie na europejską kulturę króla Artura, jego istnieniu, otoczeniu, twórczości arturiańskiej
 • sekretach Templariuszy, ukryciu przez nich majątku
 • tajemnicach Wolnomularstwa, stopniach wtajemniczenia masonów oraz ich symbolach

 

Natomiast ze współczesności dowiesz się o:

 • zagadkach II wojny światowej, z których głównie należy wymienić nuklearne ambicje przywódcy III Rzeszy, Adolfa Hitlera i niespodziewany atak Japonii na amerykańskie Pearl Harbor
 • tajemnicach UFO
 • wyjaśnieniu zagadki Trójkąta Bermudzkiego
 • cudownych miejscach uzdrowień chorych na świecie.

 

Zobacz także leksykon dotyczący terminów historycznych i ich wyjaśnienia, czyli Zabawny leksykon historyczny w 888 pytaniach i odpowiedziach – recenzja.

Podstawowe informacje o książce

Redakcja: Bożena Kawenczyńska

Tytuł: „Tajemnice Historii. Niewyjaśnione zagadki wszech czasów”

Wydawca: Olesiejuk

Miejsce i rok wydania: Ożarów Mazowiecki 2016

Liczba stron: 255