Szyfr Piastowie … Lubicie szyfry matematyczno-historyczne? A może lubią takie zadania Wasi uczniowie?

No, ale po kolei. Czy zdarzyło Wam się drodzy nauczyciele, że prowadziliście lekcję historyczną w klasie 1-3 tzw. zintach lub klasie 4 szkoły podstawowej? Czy zastanawialiście się nad ewentualnymi kartami pracy? Był jakiś może problem ze znalezieniem takich kart historycznych? A może problemem Waszym w przeprowadzeniu takiej lekcji było zbyt duże zainteresowanie dzieci matematyką, natomiast historia nie była zbytnio przez nich lubiana? Zapewne wszystkie po trochu, jak to w naszej pracy bywa. Proponuję Wam drodzy czytelnicy lub czytelnicy-nauczyciele szyfr matematyczno-historyczny, który opiera się na odczytaniu z tabelki odpowiednich terminów i podstawieniu ich do ramek (szczegóły karty pracy znajdziecie poniżej w formie pdf do pobrania). Ciekawa metoda nauki historii przez zgłębianie elementów matematyki. W ten sposób zyskujemy podwójnie, gdyż po pierwsze dzieci rozwijają umiejętność właściwego odczytywania z tabeli, a następnie podstawianie. Po drugie rozwiązując poprawnie szyfr dochodzimy do rozwiązania historycznego, które dzieci uzyskały wytężając silnie swoje komórki matematyczne lub komórki spostrzegawczości. Tak, czy siak szyfry historyczno-matematyczne to nowość, którą proponujemy do ewentualnego wykorzystania na lekcjach w klasach z najmłodszymi, których nie tylko chcemy nauczyć spostrzegawczości, ale także prostych informacji historycznych.

Zad. Rozszyfruj zapisaną wiadomość.

matematycznie

Całość karty z resztą potrzebnych, do rozwiązania szyfru tabel, znajdziecie w pdf poniżej posta. Zachęcam do pobierania i wykorzystywania na swoich lekcjach.

Podobny szyfr matematyczno-historyczny znajdziecie tutaj (dotyczy on pierwszego historycznego władcy na polskim tronie Mieszka I).

 

Załączniki do pobrania: