Szyfr Książę … Lubicie szyfry matematyczno-historyczne? A może lubią takie zadania Wasi uczniowie?

Niniejsze karty są przede wszystkim dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum ponieważ obejmują mnożenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie w zakresie co najwyżej 100.

Proponuję Wam drodzy czytelnicy lub czytelnicy-nauczyciele szyfr matematyczno-historyczny, który opiera się na obliczeniu w tabeli zamieszczonych działań  i podstawieniu ich następnie do ramek ze słowami pod którymi znajdują się wyniki obliczeń (szczegóły karty pracy znajdziecie poniżej w formie pdf do pobrania).

Ciekawa metoda nauki historii przez zgłębianie elementów matematyki. W ten sposób zyskujemy podwójnie, gdyż po pierwsze dzieci rozwijają umiejętność liczenia, a następnie podstawianie. Po drugie rozwiązując poprawnie szyfr dochodzimy do rozwiązania historycznego, które dzieci uzyskały wytężając silnie swoje komórki matematyczne. Tak, czy siak szyfry historyczno-matematyczne to nowość, którą proponujemy do ewentualnego wykorzystania na lekcjach w klasach z młodszymi uczniami, których nie tylko chcemy nauczyć liczyć, ale także prostych informacji historycznych.

Zad. Oblicz działania matematyczne, a następnie dopasuj do wyniku odpowiadający mu wyraz i odczytaj powstałe hasło czytając z góry na dół.

matematycznie 1 - Szyfr matematyczno-historyczny - hasło Książę Mieszko I

Całość karty z resztą potrzebnych, do rozwiązania szyfru tabel, znajdziecie w pdf poniżej posta. Zachęcam do pobierania i wykorzystywania na swoich lekcjach.

Podobne szyfry matematyczno-historyczne znajdziecie szyfr 1 i szyfr 2 (dotyczą on pierwszego historycznego władcy na polskim tronie Mieszka I i dynastii Piastów).

 

Załączniki do pobrania: