Zgodnie z metodami wykorzystywanymi do zapamiętywania informacji na dłuższy czas, prezentowanymi przez Radka Kotarskiego, popularyzatora wiedzy oraz metod skutecznego uczenia, jedną z bardziej skutecznych jest metoda testu zderzeniowego. Zakłada ona, że robienie/przygotowywanie testu czy sprawdzianu pomaga nie tylko w zweryfikowaniu wiedzy, ale jest to również świetną metodą nauki. Jeśli więc chcemy się czegoś nauczyć, a przy tym zapamiętać na dłuższy czas to róbmy testy, sprawdziany, kartkówki!

 

Jako zwolennik budowania własnego zaplecza materiałów dydaktycznych, konsekwentnie tworzę sprawdziany, karty pracy, różne prace mogące w jakiś sposób sprawdzić wiedzę ucznia. Dzięki temu nigdy nic mnie nie zaskoczy na żadnej własnej lekcji czy jakimkolwiek zastępstwie, a ja nie tylko dysponuję odpowiednim materiałem, ale również czymś co jest sprawdzone, a dodatkowo pomaga mi w edukacji.Owszem, wydawnictwa oferują ogromne ilości materiałów dydaktycznych, ale niestety, wiele z nich jest również możliwa do znalezienia w sieci. Z tego właśnie względu wybieram jednak własne materiały dydaktyczne powstałe zgodnie z metodą Radka Kotarskiego.

Jako fan wspomnianej metody testu zderzeniowego, czyli tworzenia testów, sprawdzianów, a następnie ich rozwiązywania i w ten sposób uczenia się na dłuższy czas, prezentuję udostępniając tutaj sprawdzian dla klasy 7-mej. Dotyczy on rozdziału III zatytułowanego Europa i świat po Wiośnie Ludów w podręczniku wydawnictwa Nowa Era „Wczoraj i dziś”.

Na temat podręcznika znajdziesz informacje tutaj.

 

O sprawdzianie

 

Sprawdzian został przygotowany w dwóch wersjach, A i B. Każda z wersji zawiera po 9 zadań do rozwiązania, a łącznie do zdobycia jest 44 punkty. Oczywiście, tak przygotowany sprawdzian jest tylko pewną propozycją. Ja zrealizowałem go na lekcjach historii i całkiem dobrze wypadli uczniowie podczas tego pisania. Natomiast, nawet jeśli nie zdecydujesz się na oficjalne jego wykorzystanie jako pracy klasowej, to zawsze może on zostać użyty do powtórzenia wiadomości z całego działu przed sprawdzianem np. z wydawnictwa. Jego główną zaletą jest to, że niezwykle szybko się go sprawdza. Pod takim kątem też został przygotowany, aby nauczyciel nie tracił zbyt dużo czasu.

 

Przygotowane zadania są różnej kategorii i wymagają w związku z tym do zastosowania różnej wiedzy. Znajdziemy tutaj zadania polegające na:

  • przyporządkowaniu pewnych elementów do siebie,
  • znajomości chronologii.

 

Zamieszczony tutaj sprawdzian można pobrać pod postem w dwóch wersjach przygotowanych w formie pliku pdf. Mam nadzieję, że Ci się on przyda do nauki, na powtórzenie lub sprawdzenie wiedzy uczniów. Jeśli tak będzie, koniecznie daj mi o tym znać w postaci komentarza.

 

Zobacz inne sprawdziany, testy, karty pracy na stronie know-howhistoria.pl:

 

Załączniki do pobrania: