Jeśli jeszcze nie słyszeliście o Radku Kotarskim, popularyzatorze wiedzy oraz metod skutecznego uczenia, to zachęcam do zaznajomienia się z jego osobą. Przybliżę tutaj jedynie, iż jedną z metod wykorzystywanych przez niego do zapamiętywania informacji na dłuższy czas jest metoda testu zderzeniowego. Zakłada ona, że robienie/przygotowywanie testu czy sprawdzianu pomaga nie tylko w zweryfikowaniu wiedzy, ale jest to również świetną metodą nauki. Jeśli więc chcemy się czegoś nauczyć, a przy tym zapamiętać na dłuższy czas to róbmy testy, sprawdziany, kartkówki!

[Tutaj możesz zapoznać się z Radkiem Kotarskim i jego spektakularną książką o metodach uczenia się].

Im dłużej pracuję w szkolnictwie, tym coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że warto budować swoje własne zaplecze materiałów dydaktycznych. Dzięki temu nigdy nic mnie nie zaskoczy na żadnym zastępstwie, nieprzewidzianej lekcji czy podczas prezentacji szerszemu gronu odbiorców. Rozwijając swoje zapasy materiałów nie tylko dysponuję odpowiednią ich ilością, ale również czymś co jest sprawdzone, co przekłada się na konkretną jakość.

Jako fan metody testu zderzeniowego, czyli tworzenia testów, sprawdzianów, a następnie ich rozwiązywania i w ten sposób uczenia się na dłuższy czas, prezentuję udostępniając tutaj sprawdzian dla klasy 5-tej. Dotyczy on rozdziału V zatytułowanego Społeczeństwo średniowiecza w podręczniku wydawnictwa Nowa Era „Wczoraj i dziś”.

 

O sprawdzianie

 

Sprawdzian został przygotowany standardowo w dwóch wersjach, A i B. Każda z wersji zawiera po 7 zadań do rozwiązania, a łącznie do zdobycia jest 46 punktów. Oczywiście, tak przygotowany sprawdzian jest tylko pewną propozycją. O tym czy ostatecznie zrealizuję go na lekcjach okaże się. Natomiast, nawet jeśli nie zdecyduję się na oficjalne jego napisanie jako pracy klasowej, to zawsze może on zostać wykorzystany do powtórzenia wiadomości z całego działu przed sprawdzianem np. z wydawnictwa. 

 

Przygotowane zadania są różnej kategorii i wymagają w związku z tym do zastosowania różnej wiedzy. Znajdziemy tutaj zadania polegające na:

  • przyporządkowaniu pewnych elementów do siebie,
  • rozumieniu tekstu źródłowego, kojarzeniu wydarzeń do tekstu,
  • ocenianiu prawdziwości zdań,
  • rozpoznawaniu elementów budownictwa czy wyposażenia rycerskiego na ilustracji i ich podpisywania lub przyporządkowywania.

 

Sprawdzian został przygotowany pod tematy takie jak:

  • system feudalny
  • epoka rycerzy + turnieje rycerskie
  • miasto i wieś w średniowieczu
  • kościół w średniowieczu
  • sztuka średniowiecza (romańska i gotycka)

 

Zamieszczony tutaj sprawdzian można pobrać pod postem w dwóch wersjach przygotowanych w formie pliku pdf. Mam nadzieję, że Ci się on przyda do nauki, na powtórzenie lub sprawdzenie wiedzy uczniów. Jeśli tak będzie, koniecznie daj mi o tym znać w postaci komentarza.

 

Zobacz inne sprawdziany, testy, karty pracy na stronie know-howhistoria.pl:

Załączniki do pobrania: