Kolejny już raz dzielę się z Czytelnikami know-howhistoria.pl przygotowanymi przez siebie propozycjami sprawdzianu dla klasy 5-tej szkoły podstawowej. W myśl metody testu zderzeniowego, której jestem fanem, a o której wspomina w swojej książce popularyzator wiedzy i metod skutecznego nauczania, Radek Kotarski. Tym razem sprawdzian, który przygotowałem, dotyczy Polski pierwszych Piastów. Mam nadzieję, że przyda Ci się on.

[Tutaj możesz zapoznać się z Radkiem Kotarskim i jego spektakularną książką o metodach uczenia się].

Im dłużej pracuję w szkolnictwie, tym coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że warto budować swoje własne zaplecze materiałów dydaktycznych. Dzięki temu nigdy nic mnie nie zaskoczy na żadnym zastępstwie, nieprzewidzianej lekcji czy podczas prezentacji szerszemu gronu odbiorców. Rozwijając swoje zapasy materiałów nie tylko dysponuję odpowiednią ich ilością, ale również czymś co jest sprawdzone, co przekłada się na konkretną jakość.

Sprawdzian, który tutaj udostępniam dla klasy 5-tej dotyczy rozdziału VI zatytułowanego Polska pierwszych Piastów w podręczniku wydawnictwa Nowa Era „Wczoraj i dziś”.

 

O sprawdzianie

 

Sprawdzian został przygotowany standardowo w dwóch wersjach, A i B. Każda z wersji zawiera po 8 zadań do rozwiązania, a łącznie do zdobycia jest 46 punktów. Oczywiście, tak przygotowany sprawdzian jest tylko pewną propozycją, która może posłużyć do stworzenia własnej pracy klasowej. Ja wykorzystałem niniejszy sprawdzian i wyniki uczniów pozytywnie mnie zaskoczyły. Może i w Twoim przypadku tak będzie?

 

Przygotowane zadania są z różnej kategorii i wymagają w związku z tym do zastosowania różnej wiedzy. Znajdziemy tutaj zadania polegające na:

  • przyporządkowaniu pewnych elementów do siebie,
  • uzupełnianie tekstu,
  • ocenianiu prawdziwości zdań,
  • rozpoznawaniu wizerunków władców Polski wczesnopiastowskiej,
  • rozpoznawaniu i kojarzeniu faktów z zabytkiem sztuki Polski w postaci Drzwi gnieźnieńskich. 

 

Sprawdzian został przygotowany pod tematy takie jak:

  • legendarne początki państwa polskiego przed dynastią Piastów,
  • sprawowanie władzy przez poszczególnych Piastów na tronie polskim,
  • społeczeństwo polskie w okresie wczesnopiastowskim.

 

Zamieszczony tutaj sprawdzian można pobrać pod postem w dwóch wersjach przygotowanych w formie pliku pdf. Mam nadzieję, że Ci się on przyda do nauki, na powtórzenie lub sprawdzenie wiedzy uczniów. Jeśli tak będzie, koniecznie daj mi o tym znać w postaci komentarza.

 

Zobacz inne sprawdziany, testy, karty pracy na stronie know-howhistoria.pl:

 

Załączniki do pobrania: