Jeśli jeszcze nie słyszeliście o Radku Kotarskim, popularyzatorze wiedzy oraz metod skutecznego uczenia, to zachęcam do zaznajomienia się z jego osobą. Przybliżę tutaj jedynie, iż jedną z metod wykorzystywanych przez niego do zapamiętywania informacji na dłuższy czas jest metoda testu zderzeniowego. Zakłada ona, że robienie/przygotowywanie testu czy sprawdzianu pomaga nie tylko w zweryfikowaniu wiedzy, ale jest to również świetną metodą nauki. Jeśli więc chcemy się czegoś nauczyć, a przy tym zapamiętać na dłuższy czas to róbmy testy, sprawdziany, kartkówki!

 

Pracując w dwóch szkołach, korzystam z dwóch wydawnictw, dzięki czemu mam dostęp do wszelkich materiałów dydaktycznych prezentowanych przez nie. W pewnym momencie miałem nawet dostęp do trzech, ale im dłużej pracuję w szkolnictwie, tym coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że warto budować swoje własne zaplecze materiałów dydaktycznych. Dzięki temu nigdy nic mnie nie zaskoczy, a ja nie tylko dysponuję odpowiednim materiałem, ale również czymś co jest sprawdzone, a dodatkowo pomaga mi w edukacji.

Jako fan metody testu zderzeniowego, czyli tworzenia testów, sprawdzianów, a następnie ich rozwiązywania i w ten sposób uczenia się na dłuższy czas, prezentuję udostępniając tutaj sprawdzian dla klasy 5-tej. Dotyczy on rozdziału IV zatytułowanego Początki średniowiecza w podręczniku wydawnictwa Nowa Era „Wczoraj i dziś”.

 

O sprawdzianie

 

Sprawdzian został przygotowany w dwóch wersjach, A i B. Każda z wersji zawiera po 7 zadań do rozwiązania, a łącznie do zdobycia jest 39 punktów. Oczywiście, tak przygotowany sprawdzian jest tylko pewną propozycją. O tym czy ostatecznie zrealizuję go na lekcjach okaże się. Natomiast, nawet jeśli nie zdecyduję się na oficjalne jego napisanie jako pracy klasowej, to zawsze może on zostać wykorzystany do powtórzenia wiadomości z całego działu przed sprawdzianem np. z wydawnictwa. 

 

Przygotowane zadania są różnej kategorii i wymagają w związku z tym do zastosowania różnej wiedzy. Znajdziemy tutaj zadania polegające na:

  • przyporządkowaniu pewnych elementów do siebie,
  • rozumieniu tekstu źródłowego, kojarzeniu wydarzeń do tekstu,
  • ocenianiu prawdziwości zdań,
  • znalezieniu odpowiednich haseł krzyżówki
  • uzupełnieniu brakujących elementów schematu,
  • znajomości chronologii.

 

Zamieszczony tutaj sprawdzian można pobrać pod postem w dwóch wersjach przygotowanych w formie pliku pdf. Mam nadzieję, że Ci się on przyda do nauki, na powtórzenie lub sprawdzenie wiedzy uczniów. Jeśli tak będzie, koniecznie daj mi o tym znać w postaci komentarza.

 

Zobacz inne sprawdziany, testy, karty pracy na stronie know-howhistoria.pl:

Załączniki do pobrania: