Niezwykle ważny rok szkolny

Niniejszy rok szkolny, 208/2019, upłynie nam, nauczycielom, pod kątem obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Każda inicjatywa będzie ukierunkowana na to wydarzenie. Dla wielu nauczycieli będzie to świetna okazja do zabłyśnięcia ciekawymi pomysłami na inicjatywy historyczno-patriotyczne przed dyrekcją szkolną, lokalnymi władzami, czy społecznościami. Im więcej ciekawych pomysłów na uczczenie setnej rocznicy niepodległości, tym mocniej będzie można zaangażować uczniów w rocznicę wydarzeń 11 listopada 1918 roku. Jeżeli jeszcze w swojej szkole nie zastanawiałeś się nad inicjatywami związanymi ze stuleciem odzyskania niepodległości, brakuje Tobie pomysłów, to oczywiście know-howhistoria.pl służy pomocą. Przedstawiamy listę 11 pomysłów na obchody stulecia odzyskania niepodległości, gdzie znajdziesz pomysły na uczczenie tego wydarzenia lub inspiracje w tworzeniu własnych inicjatyw. 

 

Inscenizacja teatralna dot. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Jednym z naszych pomysłów na obchodzenie stulecia odzyskania niepodległości jest przedstawienie teatralne poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Postać Naczelnika Państwa Polskiego przyczyniła się do powrotu naszej ojczyzny na mapy świata po 123 latach.

Więcej na temat Marszałka można przeczytać w tekście 10 mało znanych cech Marszałka Józefa Piłsudskiego i faktów z jego życia

Wychodząc na przeciw tym wszystkim, którzy w swoich szkołach będą musieli przygotowywać taką inscenizację teatralną, prezentuję przykładowy scenariusz przedstawienia.

Scenariusz został przygotowany w poprzednim roku szkolnym (2017/2018) i zrealizowany z powodzeniem przez klasę 7-mą szkoły podstawowej, w której pracuję. Później zostały naniesione pewne poprawki, więc teks został odświeżony, żeby był jeszcze lepszy. Obecna wersja nigdy nie została wykorzystana, ale zakładam, że przyda się ona niejednemu nauczycielowi historii lub języka polskiego.

Scenariusz odbiega od tradycyjnego przedstawienia z piosenkami i wierszami, a opiera się na faktycznej grze aktorskiej uczniów. Tekst przedstawia życie prywatne Józefa Piłsudskiego, pokazuje jego życie rodzinne od kuchni z perspektywy żony Marszałka, pani Aleksandry Piłsudskiej oraz jej dwóch córek, Wandy i Jagody. Cała trójka spotyka się po śmierci ojca, męża, twórcy Legionów Polskich, i wspomina go powracając do wydarzeń z minionych lat.

Scenariusz można pobierać pod postem, dostępny w pliku pdf, do wykorzystania jedynie w celach edukacyjnych, w żadnym razie nie można wykorzystywać go w celach komercyjnych.

 

Załączniki do pobrania: