Z biegiem lat każdy rodzic stanie przed tym samym pytaniem, które brzmi: „Jak wychowywać swoje dziecko w duchu patriotycznym?”. Pojawi się ono w różnych sytuacjach i konfiguracjach. Przed lokalem wyborczym, gdy dziecko spyta, co to za flaga powiewa przy budynku, przed meczem reprezentacji, gdy padnie pytanie o kolor stroju zawodników a następnie śpiewaną pieśń, w przedszkolu, gdy maluch będzie się zastanawiał, czemu biały ptak jest umieszczony na czerwonym tle w sali. W takich sytuacjach i pewnie wielu innych rodzic stanie przed wspomnianym pytaniem o wychowanie w duchu patriotycznym i będzie musiał zdać egzamin ze swojej powinności, jako obywatel, na którym ciąży ten obowiązek. Jak sobie z tym poradzić? Czy rodzic powinien czekać, aż wszystkiego nauczą w szkole nauczyciele? Na te i inne pytania, jest oczywista odpowiedz … Polak Mały. Gra edukacyjna, która pomoże rodzicowi w edukacji patriotycznej dziecka.

 

Polak Maly 1 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

 

Treść

Tak, jestem fanem gier IPN-u, czyli Instytutu Pamięci Narodowej. Trudno nim nie być, skoro instytucja ta przygotowuje super gry edukacyjne dla dzieci, które nie tylko edukują, ale także pomagają w wychowaniu i zapewniają doskonałą rozrywkę. Taką właśnie grą jest Polak Mały.

Polak Maly grzbiet - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

 

Gra została przygotowana w prosty sposób, dzięki czemu mogą w nią grać nawet bardzo małe dzieci. Składa się w sumie z 48 kart, 24 białych i 24 czerwonych dwustronnych, z tekstem hymnu narodowego na jednej stronie i fragmentami herbu polskiego na rewersie. Do kart została załączona instrukcja, w której znajdują się bardzo cenne informacje. Począwszy od opisów różnych wariantów gry w Polak Mały, a skończywszy na pomocach edukacyjnych jak tekst hymnu Mazurka Dąbrowskiego, słynny wiersz Władysława Bełzy pt. Katechizm polskiego dziecka czy fragment ustawy polskiej konstytucji o symbolach narodowych. Taki podział instrukcji autorzy określili, jako Warianty gry i Materiały dodatkowe i tego w naszej recenzji będziemy się trzymali.

O polskim hymnie narodowym możesz poczytać, zdobyć więcej informacji tutaj.

 

Polak Maly 2 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

Polak Maly 3 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

Jak grać?

Wspomniane warianty gry to tak naprawdę ścieżka edukacyjna dziecka. Autorzy krok po kroku za pomocą różnych metod pomagają rodzicowi czy nauczycielowi w zapoznaniu malucha z polskimi symbolami narodowymi. Dzięki Polak Mały dziecko pozna słowa hymnu, herb, barwy flagi. W zależności od wybranego wariantu gry dowie się, czego innego, ćwicząc lub inaczej mówiąc grając w Polak Mały maluch pozna symbole narodowe i nauczy się szacunku do nich.

 

Pierwszy wariant – Pamiętaj słowa pomoże dziecku zapoznać się z pierwszymi zwrotkami tekstu hymnu Mazurka Dąbrowskiego. Gdy opanuje już wszystkie zwrotki plus refren, maluch może spróbować drugiego wariantu, czyli Ułóż hymn. Trzeci wariant gry – Znajdź błąd, to tak naprawdę gra na wyrywki, polegająca na sprawdzaniu szybkiej znajomości tekstu pieśni przygotowanej przez Józefa Wybickiego w 1797 roku. Gracz, który wciela się w tą postać i zmienia poszczególną kolejność kart tekstu hymnu, będzie następnie sprawdzał, czy pozostali gracze poradzili sobie z zamienionymi przez niego fragmentami. Czwarty wariant, Ułóż herb, pomoże dziecku poznać godło poprzez jego układanie z dwóch połówek kart, białych i czerwonych. Wariant piąty, dla najmłodszych, Zapamiętaj obrazki, to uproszczona wersja pierwszego wariantu gry, czyli Pamiętaj słowa

 

Polak Maly 4 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

Polak Maly 5 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

Polak Maly 6 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

Polak Maly 7 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

 

Do każdego opisu danego wariantu gry Polak Mały zostały załączone dane potencjalnego wieku graczy, ich liczby oraz szacunkowego czasu gry. W celu lepszej gry autorzy zalecają obejrzeć wcześniej film pt. Polak Mały na stronie www.pamiec.pl, a także zaśpiewać hymn wspólnie z rodzicami we właściwej pozycji, chociaż można to także zrobić po jakimś czasie, gdy już pozna się grę dostatecznie dobrze.

Polak Maly 8 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

Polak Maly 9 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

Polak Maly 10 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

Polak Maly 11 - Polak mały. Gra edukacyjna - Instytut Pamięci Narodowej

 

Wartość gry

Wartość gry edukacyjnej Polak Mały jest ogromna pod wieloma względami. Przede wszystkim najważniejsze są walory patriotyczne, które płyną z tej gry. W prosty i łatwy sposób Polak Mały umożliwia nauczenie malucha polskich symboli narodowych. Piszą o tym również przedstawiciele IPN-u w instrukcji do gry:

Nie ma wychowania patriotycznego bez nauki podstawowego kodu tożsamości Polaków, który tworzą barwy narodowe, herb i hymn. Dziedziczymy ten kod po przeszłych pokoleniach i powinniśmy przekazać go następnym. Jednym z naszych, rodziców i nauczycieli, obowiązków jest wpojenie dzieciom szacunku dla polskich symboli narodowych i wyjaśnienie ich znaczenia. Mam nadzieję, że gra „Polak Mały” przyczyni się do spełnienia tej powinności.

 

Gra Polak Mały może być doskonałą inspiracją do dalszej pogłębionej edukacji historycznej. Pojawiają się w niej nie tylko symbole narodowe, ale także związani z nimi dwaj autorzy, jak Józef Wybicki i Władysław Bełza. Odpowiednio przygotowany rodzic czy nauczyciel mógłby w interesujący sposób rozszerzyć wiedzę dziecka o te postaci, a przede wszystkim o okoliczności powstania naszych symboli narodowych. Gra może być z powodzeniem wykorzystywana przez nauczycieli na lekcji, czy zajęciach dodatkowych.

 

Trzecim walorem gry Polak Mały jest oczywiście rozrywka, dla dzieci w wieku 4-8, jak również opiekunów. Ci ostatni poprzez tą grę edukacyjną zyskują świetne narzędzie do zainteresowania malucha historią i zajęcia go czymś pożytecznym na długi czas.