Z biegiem lat każdy rodzic stanie przed tym samym pytaniem, które brzmi: „Jak wychowywać swoje dziecko w duchu patriotycznym?”. Pojawi się ono w różnych sytuacjach i konfiguracjach. Przed lokalem wyborczym, gdy dziecko spyta, co to za flaga powiewa przy budynku, przed meczem reprezentacji, gdy padnie pytanie o kolor stroju zawodników a następnie śpiewaną pieśń, w przedszkolu, gdy maluch będzie się zastanawiał, czemu biały ptak jest umieszczony na czerwonym tle w sali. W takich sytuacjach i pewnie wielu innych rodzic stanie przed wspomnianym pytaniem o wychowanie w duchu patriotycznym i będzie musiał zdać egzamin ze swojej powinności, jako obywatel, na którym ciąży ten obowiązek. Jak sobie z tym poradzić? Czy rodzic powinien czekać, aż wszystkiego nauczą w szkole nauczyciele? Na te i inne pytania, jest oczywista odpowiedz … Polak Mały. Gra edukacyjna, która pomoże rodzicowi w edukacji patriotycznej dziecka.

 

 

Treść

Tak, jestem fanem gier IPN-u, czyli Instytutu Pamięci Narodowej. Trudno nim nie być, skoro instytucja ta przygotowuje super gry edukacyjne dla dzieci, które nie tylko edukują, ale także pomagają w wychowaniu i zapewniają doskonałą rozrywkę. Taką właśnie grą jest Polak Mały.

 

Gra została przygotowana w prosty sposób, dzięki czemu mogą w nią grać nawet bardzo małe dzieci. Składa się w sumie z 48 kart, 24 białych i 24 czerwonych dwustronnych, z tekstem hymnu narodowego na jednej stronie i fragmentami herbu polskiego na rewersie. Do kart została załączona instrukcja, w której znajdują się bardzo cenne informacje. Począwszy od opisów różnych wariantów gry w Polak Mały, a skończywszy na pomocach edukacyjnych jak tekst hymnu Mazurka Dąbrowskiego, słynny wiersz Władysława Bełzy pt. Katechizm polskiego dziecka czy fragment ustawy polskiej konstytucji o symbolach narodowych. Taki podział instrukcji autorzy określili, jako Warianty gry i Materiały dodatkowe i tego w naszej recenzji będziemy się trzymali.

O polskim hymnie narodowym możesz poczytać, zdobyć więcej informacji tutaj.

 

Jak grać?

Wspomniane warianty gry to tak naprawdę ścieżka edukacyjna dziecka. Autorzy krok po kroku za pomocą różnych metod pomagają rodzicowi czy nauczycielowi w zapoznaniu malucha z polskimi symbolami narodowymi. Dzięki Polak Mały dziecko pozna słowa hymnu, herb, barwy flagi. W zależności od wybranego wariantu gry dowie się, czego innego, ćwicząc lub inaczej mówiąc grając w Polak Mały maluch pozna symbole narodowe i nauczy się szacunku do nich.

 

Pierwszy wariant – Pamiętaj słowa pomoże dziecku zapoznać się z pierwszymi zwrotkami tekstu hymnu Mazurka Dąbrowskiego. Gdy opanuje już wszystkie zwrotki plus refren, maluch może spróbować drugiego wariantu, czyli Ułóż hymn. Trzeci wariant gry – Znajdź błąd, to tak naprawdę gra na wyrywki, polegająca na sprawdzaniu szybkiej znajomości tekstu pieśni przygotowanej przez Józefa Wybickiego w 1797 roku. Gracz, który wciela się w tą postać i zmienia poszczególną kolejność kart tekstu hymnu, będzie następnie sprawdzał, czy pozostali gracze poradzili sobie z zamienionymi przez niego fragmentami. Czwarty wariant, Ułóż herb, pomoże dziecku poznać godło poprzez jego układanie z dwóch połówek kart, białych i czerwonych. Wariant piąty, dla najmłodszych, Zapamiętaj obrazki, to uproszczona wersja pierwszego wariantu gry, czyli Pamiętaj słowa

 

 

Do każdego opisu danego wariantu gry Polak Mały zostały załączone dane potencjalnego wieku graczy, ich liczby oraz szacunkowego czasu gry. W celu lepszej gry autorzy zalecają obejrzeć wcześniej film pt. Polak Mały na stronie www.pamiec.pl, a także zaśpiewać hymn wspólnie z rodzicami we właściwej pozycji, chociaż można to także zrobić po jakimś czasie, gdy już pozna się grę dostatecznie dobrze.

 

Wartość gry

Wartość gry edukacyjnej Polak Mały jest ogromna pod wieloma względami. Przede wszystkim najważniejsze są walory patriotyczne, które płyną z tej gry. W prosty i łatwy sposób Polak Mały umożliwia nauczenie malucha polskich symboli narodowych. Piszą o tym również przedstawiciele IPN-u w instrukcji do gry:

Nie ma wychowania patriotycznego bez nauki podstawowego kodu tożsamości Polaków, który tworzą barwy narodowe, herb i hymn. Dziedziczymy ten kod po przeszłych pokoleniach i powinniśmy przekazać go następnym. Jednym z naszych, rodziców i nauczycieli, obowiązków jest wpojenie dzieciom szacunku dla polskich symboli narodowych i wyjaśnienie ich znaczenia. Mam nadzieję, że gra „Polak Mały” przyczyni się do spełnienia tej powinności.

 

Gra Polak Mały może być doskonałą inspiracją do dalszej pogłębionej edukacji historycznej. Pojawiają się w niej nie tylko symbole narodowe, ale także związani z nimi dwaj autorzy, jak Józef Wybicki i Władysław Bełza. Odpowiednio przygotowany rodzic czy nauczyciel mógłby w interesujący sposób rozszerzyć wiedzę dziecka o te postaci, a przede wszystkim o okoliczności powstania naszych symboli narodowych. Gra może być z powodzeniem wykorzystywana przez nauczycieli na lekcji, czy zajęciach dodatkowych.

 

Trzecim walorem gry Polak Mały jest oczywiście rozrywka, dla dzieci w wieku 4-8, jak również opiekunów. Ci ostatni poprzez tą grę edukacyjną zyskują świetne narzędzie do zainteresowania malucha historią i zajęcia go czymś pożytecznym na długi czas.