Okres odrodzenia to czas rozkwitu polskiej geografii. Wprawdzie później przyszedł, może nie upadek, ale nastąpiło pewne osłabienie i geografia polska nie notowała już takich spektakularnych sukcesów, jak na przykład geografia hiszpańska, portugalska, czy angielska, ale także w pewien sposób się rozwijała. W niniejszym poście przedstawiamy owoce tegoż rozwoju.

Tabela na dwóch stronach przedstawia osiągnięcia polskiej geografii w XVI i XVII wieku, czyli licznych polskich autorów, którzy w tych wiekach stworzyli swoje wielkie dzieła geograficzne. Znajdziecie wśród nich takich twórców jak Maciej z Miechowa, Bernard Wapowski, Marcin Bielski czy Marcin Kromer.

polska geografia

Szczegóły do zobaczenia w pliku pdf. Serdecznie zachęcamy do pobierania i wykorzystania na lekcjach historii.

Karte_des_Marcus_Beneventanus,_1507

Powyżej mapa Bernarda Wapowskiego, źródło: pl.wikipedia.org

 

Chcesz, żeby Twoje dziecko poznało losy pierwszego polskiego podróżnika, dzięki, któremu poznaliśmy wiarygodne informacje o państwie mongolskim? Sięgnij po książkę dla dzieci autora Łukasza Wierzbickiego pt. Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana, która opisuje losy słynnego Benedykta Polaka. Recenzję tej książki znajdziesz pod linkiem: Wyprawa Benedykta Polaka.

 

 

Załączniki do pobrania: