Wojna w 2 poł. XVII wieku Rzeczpospolitej z Turcją, czyli najnowsza nasza mapa myśli (do pobrania w pdf poniżej) do wykorzystania na lekcjach historii.

Mapa myśli przedstawia przebieg długoletniej wojny Rzeczpospolitej z Turcją w 2 poł. XVII wieku. Znajdziecie drodzy czytelnicy na mapie przyczyny wybuchu konfliktu między państwem polsko-litewskim a Portą. Ponadto pojawia się również przebieg konfliktu z uwzględnieniem momentu rozpoczęcia najazdu wojsk sułtańskich na Kamieniec Podolski, następnie zawarcie haniebnego dla Rzeczpospolitej pokoju w Buczaczu z jego warunkami, dwa sukcesy polskiego oręża pod Chocimiem oraz pod Wiedniem, gdzie w obu tych bitwach wyróżnił się dowodząc Jan Sobieski, czyli Jan III Sobieski.

Zainteresowanych mapami myśli dotyczącymi władców z dynastii Piastów na tronie polskim zachęcam do zobaczenia m.in. Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Śmiały, Władysław Herman, Kazimierz Wielki.

Ostatnim elementem uchwyconym na mapie były wymienione skutki wojny.

Szczegóły do zobaczenia w pliku pdf. Serdecznie zachęcamy do pobierania i wykorzystania na lekcjach historii.

 

wojna Rzplitej z Turcją

Na naszej stronie znajdziecie również artykuł na temat polskiej kuchni staropolskiej, a więc z okresu m.in. XVII-wiecznej Rzeczpospolitej.

 

 

 

Załączniki do pobrania: