Władysław Herman na graficznej mapie myśli (do pobrania w pdf poniżej).

Poczet władców Polski w postaci map myśli cd.

Mapa myśli przedstawia panowanie kolejnego księcia z dynastii Piastów na polskim tronie, Władysława Hermana. Był on młodszym synem Kazimierza Odnowiciela, bratem poprzednika, swojego starszego brata Bolesława Śmiałego lub Szczodrego. Jego panowanie upłynęło pod znakiem dalszego osłabienia państwa polskiego. Objął tron po bracie wygnanym z kraju w wyniku buntu możnych, a być może sam nawet brał udział w jego usunięciem w postaci zamachu – skutecznego jak się okazało – na jego życie (otrucie na Węgrzech wygnanego króla Bolesława Śmiałego).

 

Władysław Herman okazał się władcą słabym, w polityce zagranicznej całkowicie nieaktywnym, co wyrażało się chociażby rezygnacją ze starań o koronę królewską, czy poparciem w tzw. sporze o inwestyturę między papieżem a cesarzem tego drugiego. Również na własnym podwórku Władysław Herman niczym się nie wyróżnił. Korzystał bowiem w polityce wewnętrznej z usług wojewody Sieciecha, który był niczym udzielny władca na ziemiach polskich.

Szczegóły do zobaczenia w pliku pdf. Serdecznie zachęcamy do pobierania i wykorzystania na lekcjach historii.

Władysław Herman

Zainteresowanych innymi mapami myśli dotyczącymi władców z dynastii Piastów na tronie polskim zachęcam do zobaczenia m.in. Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Śmiały, Kazimierz Wielki.

 

 

Załączniki do pobrania: