W majątku szlachcica, czyli najnowsza nasza mapa myśli (do pobrania w pdf poniżej) do wykorzystania na lekcjach historii.

Mapa myśli przedstawia, jak wyglądały majątki szlacheckie w Polsce i na Litwie, a następnie już po unii lubelskiej, w Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz w jaki sposób funkcjonowały.

Na mapie widoczny jest przykładowy skład majątku szlacheckiego z uwzględnieniem dworu oraz folwarku a także różnych elementów z których się składały. Dwory szlacheckie zbudowane były z budynku o spadzistym dachu, dobudowanych alkierzy o charakterze obronnym, kilku izb, wśród, których wyróżnia się sień, świetlicę oraz licznych sprzętów, stanowiących tradycyjne wyposażenie ludzi w tamtym okresie.

Dwór był jednym tylko z licznych elementów tworzących podstawę majątku szlachcica, czyli folwarku szlacheckiego. Mieszkali w nim bowiem pan wraz z rodziną, oraz lamus, gdzie z kolei przechowywano różne sprzęty, natomiast resztę tegoż majątku stanowiły elementy składające się na gospodarczy charakter folwarku. Będą to więc pola uprawne, łąki, lasy, stawy rybne, stajnie, spichlerz, stodoła, młyn, karczma, browar, pasieka. Z pracą na polu pańskim związane jest odrabianie przez chłopów pańszczyzny oraz sprzedaż produktów uzyskanych w toku działalności rolniczej.

Szczegóły do zobaczenia w pliku pdf. Serdecznie zachęcamy do pobierania i wykorzystania na lekcjach historii.

W majątku szlachcica

Zainteresowanych gospodarką Rzeczpospolitej Obojga Narodów zachęcam do przeczytania na temat polskiej kuchni staropolskiej, która obfitowała w cukry i przyprawy, a więc produkty sprowadzane z zagranicy.

 

 

 

Załączniki do pobrania: