Bolesław Śmiały na graficznej mapie myśli (do pobrania w pdf poniżej).

Poczet władców Polski w postaci map myśli cd.

Mapa myśli przedstawia panowanie kolejnego księcia, a następnie króla z dynastii Piastów na polskim tronie, Bolesława Śmiałego lub Szczodrego. Był on synem Kazimierza Odnowiciela. Jego panowanie upłynęło pod znakiem dalszej odbudowy silnej władzy władcy w Polsce, budowania pozycji państwa na arenie międzynarodowej poprzez wyprawy dynastyczne, mieszanie się w wewnętrzne sprawy sąsiednich krajów, wreszcie włączenie się Polski w wielki międzynarodowy spór targający całą Europę, jaki przebiegał między papieżem Grzegorzem VII a cesarzem niemieckim Henrykiem IV o mianowanie biskupów w którym polski władca chcąc uniezależnić się od Cesarstwa stanął po stronie Rzymu. Swoimi interwencjami zbrojnymi Bolesław Śmiały z pewnością wzmocnił w relacjach do zagranicy Polskę, z drugiej jednak strony przyczynił się także do osłabienia kondycji społeczeństwa polskiego, biorąc pod uwagę wzrost kosztów obsługi jego polityki międzynarodowej. Stało się to zasadniczą przyczyną całkowitej utraty przez niego władzy nad Wisłą, a w konsekwencji również przełożyło się na kres jego życia.

 

Zdaniem wielu historyków panowanie tegoż władcy oceniane jest jako mieszane, głosy się równoważą, chociaż są także bardzo mocne głosy sprzeciwu wobec jego wewnętrznej polityki, która doprowadziła do śmierci biskupa krakowskiego, Stanisława ze Szczepanowa. Ja mimo wszystko okres jego rządów oceniam pozytywnie.

 

Bolesław Śmiały

 

Szczegóły do zobaczenia w pliku pdf. Serdecznie zachęcamy do pobierania i wykorzystania na lekcjach historii.

Zainteresowanych innymi mapami myśli dotyczącymi władców z dynastii Piastów na tronie polskim zachęcam do zobaczenia m.in. Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Kazimierz Wielki.

 

 

Załączniki do pobrania: