Chcesz żeby Twoje dziecko lubiło Historię? Zaraź je interesującymi łamigłówkami historycznymi

Historia? Bee

Dla wielu uczniów, byłych i obecnych, Historia jest, bądź była, nudą, przeżytkiem XXI wieku, czymś, czego nie powinno już się uczyć w szkole, gdyż, „po co wkuwać daty, skoro wszystko jest na Wikipedii”. Tego typu rozumowanie po pierwsze jest dużym uproszczeniem (Historia to nie same daty), a po drugie nie jest mądre. Przedmiot Historia to jeden z najważniejszych w szkole. I chociaż nie każdy dostrzega jego wartość – Historia nauczycielką życia – to nadal dla niejednego rodzica wyuczenie dziecka historii swojej ojczyzny jest bardzo ważne. Co mają zrobić rodzice, którzy chcą zarazić swoje dziecko pasją do Historii, nawet, jeśli niekoniecznie chcieliby, żeby w przyszłości łączyło swój zawód z tą dziedziną wiedzy?

Zalety rozwiązywania łamigłówek (także historycznych)

Zamiast zmuszać dzieci do żmudnego czytania podręczników – chociaż to również jest bardzo istotne w procesie edukacji historycznej – warto, żeby rodzice zaopatrzyli swoje pociechy w różnorodne łamigłówki historyczne, które pozwolą dziecku w przyjemny sposób obcować z Historią.

Co należy rozumieć przez łamigłówki historyczne? Będą to krzyżówki historyczne, wykreślanki, czasówki, rebusy i wiele innych materiałów historycznych, kart pracy służących miłej zabawie z Historią. Dziecko rozwiązując różnego rodzaju łamigłówki historyczne może w przyjemny sposób sprawdzać swoją wiedzę lub po prostu wiedzę tą zdobywać. W tym procesie rozwoju pasji historycznej u dziecka ważni są również rodzice, którzy także mogą, a nawet powinni, siadać ze swoją pociechą do rozwiązywania łamigłówek. W ten sposób nawet, jeśli dziecko nie będzie znało odpowiedzi, a tą będzie wiedział rodzic, to czas nie tylko nie okaże się zmarnowany, ale wręcz dobrze spożytkowany. Pociecha widząc jak rodzic wpisuje lub zaznacza właściwą odpowiedz, sama jej się uczy. Zastosowanie swojej wiedzy w praktyce lub jej zgłębianie poprzez rozwiązywanie łamigłówek pozwoli w interesujący sposób zapoznać się z historią, miło spędzić z nią czas, a ponadto dostarczy rozrywki czy utrwali wiedzę. Większość z nas lubi rozwiązywać różne łamigłówki, krzyżówki, sudoku. Ich pozytywny wpływ na rozwój człowieka jest podobny jak w przypadku łamigłówek historycznych.

Zastanawiając się bardziej szczegółowo nad poszczególnymi rodzajami łamigłówek historycznych krzyżówki historyczne zrodzą w dziecku chęć odkrywania, dążenie do znalezienia hasła – rozwiązania. Zachęcą dzieci do skorzystania ze słownika, encyklopedii lub portali naukowych w Internecie w poszukiwaniu właściwej odpowiedzi.

Wykreślanki historyczne poprawią koncentrację dziecka, wypracują spostrzegawczość.

Czasówki historyczne pozwolą znaleźć perspektywę czasową poszczególnych wydarzeń. Jest to ważne, gdyż wielokrotnie się zdarza, iż uczniowie znają daty danych wydarzeń, lecz nie potrafią ich zaznaczyć w kolejności chronologicznej na osi czasu.

Wspomniane łamigłówki historyczne są doskonałą rozrywką dla dziecka np. podczas podróży wszelkimi środkami lokomocji. Łączy się wtedy przyjemne z pożytecznym, gdyż nie tylko dziecko zgłębia lub sprawdza swoją wiedzę, ale także ją utrwala, a dodatkowo jeszcze miło spędza czas. Naukowcy od dawna informują o ogromnej ilości zalet krzyżówek, od których zależą rozwój pamięci i inteligencji, pomoc w zapamiętywaniu codziennych informacji, świetna rozrywka dla mózgu. Jeśli chcemy, aby umysł naszych dzieci był w formie musimy go stale ćwiczyć. To tak samo jak z ciałem. Jeśli chcemy żeby było w formie, to biegamy lub chodzimy na basen czy siłownię. Chcesz, więc żeby mózg Twojego dziecka był w formie? Nic prostszego, wystarczy, że sięgniesz po łamigłówki historyczne, a Twoja pociecha nie tylko pokocha Historię, ale również odnotuje znacznie lepsze wyniki w nauce, przez poprawę koncentracji, pamięci, sprawnego myślenia.

Zalety rozwiązywania łamigłówek, także historycznych, możecie zobaczyć na infografice.

 

Liczne łamigłówki znajdziecie na naszej stronie np. Grunwald, AK w powstaniu, Przed wojną.