Katarzyna Wielka, George Sand, Paulina Bonaparte, Colette, Mata Hari, Edith Piaf, Janis Joplin, Virginia Woolf, Joan Crawdford i wiele innych. W sumie, sięgając po książkę Pauli Izquierdo pt. „Kobiety namiętne. Od Elżbiety I do Janis Joplin”, będziemy mogli przeczytać o 21 paniach. Bez wątpienia były one nietuzinkowe. W tym niepospolitym gronie znalazły się pisarki, aktorki, tancerki, piosenkarki, władczynie, ale jedynie część z nich znana jest dziś ze swojej zawodowej działalności. Reszta natomiast przetrwała w pamięci, przede wszystkim męskiego grona, jako przedstawicielki płci pięknej żyjące „dzięki – i dla – rozkoszy”. Każda z opisanych w niniejszej książce kobiet uwielbiała seks. Autorka dobrała bohaterki pod kątem tego, że były one od seksu i rozkoszy z tym związanej, uzależnione. Wszystkie, bowiem przedkładały miłość fizyczną ponad każdy element swojej działalności, a chwilami nawet, czytając kolejne strony, można było odnieść wrażenie, iż była ona dla nich głównym punktem odniesienia w życiu. Cała natomiast działalność była tylko jakby małym dodatkiem do „zaliczania” kolejnych kochanek i kochanków.

Wspomniane panie rozgraniczały seks od miłości. W żadnym razie go nie łączyły, lub jeśli go łączyły, to tylko niekiedy na krótki czas, nawet na kilkanaście minut, biorąc pod uwagę, iż potrafiły współżyć tylko podczas jednego wieczoru z ogromną ilością partnerek i/lub partnerów. Część z opisanych na kartach „Kobiety namiętne” bohaterek była tylko i wyłącznie heteroseksualne, ale również znajdziemy sporo wśród nich pań biseksualnych, czy lesbijek spontanicznie jedynie korzystających z uroków męskiego ciała. Tak jak trudno jest je sklasyfikować pod względem zapatrywań seksualnych, tak samo ciężko jest zdecydowanie określić sposób doboru partnerów/partnerek. Przypadek Katarzyny Wielkiej, która początkowo sama wybierała sobie mężczyzn, a następnie sugerowała się zdaniem swojego ekskochanka, ks. Potiomkina, jest rzadkością na świecie, a w tej książce w zasadzie jedynym. W innych tu opisanych doznaniach erotycznych ciężko jest w ogóle doszukać się jakiejkolwiek logiki w doborze kochanków. Dla niektórych kobiet liczyła się jedynie rozkosz, natomiast walory fizyczne, pozycja w świecie politycznym, czy w showbiznesie, lub różne talenty, schodziły w zasadzie na boczny tor. Niekiedy nawet zapach partnera był mało ważny, gdyż bohaterki książki jedynie, o co się starały, to o osiągnięcie orgazmu. Potrafiły się upodlać, zhańbić całkowicie byle po raz kolejny przeżyć rozkosz. Trudno na podstawie powyższych potrzeb zrozumieć, czemu w tym gronie opisanych przez Paulę Izquierdo kobiet znalazła się także angielska władczyni, Elżbieta I Tudor, o której wielu historyków wprost wypowiada się, iż niedane jej było w życiu zaznać seksu. Ci natomiast, którzy myślą inaczej, że Elżbieta I miała przygody łóżkowe w trakcie swojego panowania, nie idą jednak aż tak daleko, żeby klasyfikować ją, jako seksoholiczkę. Jest więc jej obecność w książce co najmniej dziwna.

Książka „Kobiety namiętne” została wydana przez Świat Książki w 2009 roku. Pozycja ta liczy 208 stron. Została napisana, jako dzieło popularnonaukowe, aczkolwiek można się w nim dopatrywać znamion naukowości w postaci podanej na końcu dzieła bibliografii oraz pięciu załączników (m.in. „Klasyfikacja zaburzeń seksualnych”, „Klasyfikacja parafilii”, „Cechy zachowania seksualnego zdrowego oraz świadczące o uzależnieniu”). Losy 21 pań uzależnionych – zdaniem autorki – od seksu, zostały przedstawione w formie syntezy, łatwym, przyjemnym językiem dla czytelnika. Niniejsza pozycja została także dobrze zredagowana i nie znajdzie się w żadnych błędów literowych, czy interpunkcyjnych, o stylistycznych nie wspominając. Z drugiej jednak strony formę syntezy można poczytywać za ewidentny błąd tej książki. Rażą wręcz zbyt krótkie biografie poszczególnych bohaterek, które w pewnych przypadkach zostały zmieszczone na raptem kilku stronach. W ten sposób temat seksu wspomnianych pań z całą pewnością nie został wyczerpany, a jedynie naświetlony pobieżnie, ale i tak lektura ta dostarczy wielu mocnych wrażeń z pogranicza historii i erotyki.

Autorka: Paula Izquierdo

Tytuł: „Kobiety namiętne. Od Elzbiety I do Janis Joplin”

Wydawca: Świat Książki

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2009

Liczba stron: 208