Jak uczyć małe, kilkuletnie dziecko historii? Jak je zainteresować minionymi wydarzeniami? To proste, najlepiej od małego rozwijać w dziecku pasje historyczne poprzez działania praktyczne. A do tego najlepsze są „Jak i dlaczego? Zeszyt aktywności … dla dzieci w wieku 4-7 lat” wydawnictwa edukacyjnego MAC. Jednym z zeszytów, który jest dostępny na rynku i przyciągnął mój wzrok, jest „Zamek rycerski”.

 

Treść

Wydawnictwo edukacyjne Mac znane jest z tego, że uczy poprzez zabawę. Z tego względu „Zeszyty aktywności”, które oferuje wydawnictwo, stawiają przede wszystkim na praktyczne działania w formie kolorowania, rozwiązywania zadań, wycinania czy naklejania. Nie inaczej jest w zeszycie „Zamek rycerski”, który chociaż składa się jedynie – i to jest jedyny mankament tej książeczki – 20 stron, to jednak zawiera w sobie ogrom treści.

Autorzy tej nie wielkiej publikacji przedstawili w sposób ogólny, ale jakże wymowny, najważniejsze zagadnienia dotyczące średniowiecznych zamków i rycerzy.

Poruszane zostały tam takie wątki, jak?

  • wygląd zamków średniowiecznych;
  • typy mieszkańców zamków;
  • skoro do dzieci skierowana była książeczka to jednym z zagadnień były zajęcia dzieci na zamku;
  • zostawanie rycerzem;
  • skład ekwipunku rycerza;
  • sposób przeprowadzenia ataku na zamek;
  • typy zabaw na zamkach.

 

 

Krótkie opisy do poszczególnych zagadnień pozwalają je wyjaśnić, a przy tym nie będą obciążające swoją treścią dla dziecka. Zamiast tekstu ważniejsze są inne walory tej książeczki. Są to liczne kolorowanki, które dziecko może dokończyć. Dzięki temu poznaje elementy zabudowy, stroju itp., a także ćwiczy swoją rękę, precyzję kolorowania. Kolejnym interesującym elementem „Zeszytu aktywności” są różnego rodzaju kreatywne zadania jak łączenie rzeczy z odpowiednimi postaciami, znajdowanie kluczy do skrzyni, rozpoznawanie chorągwi po kształtach, łączenie kropek. W książeczce dzieci znajdą również zadania do samodzielnego wykonania na podstawie opisów tam zamieszczonych poza publikacją. Będą to herbowa kanapka do przygotowania w kuchni pod czujnym okiem rodzica, zbudowanie minikatapulty czy zrobienie rycerskiego hełmu z tektury. Na zakończenie dziecko może powklejać w odpowiednie miejsca naklejki czy wyciąć, z zamieszczonego dodatkowo do publikacji arkusza, dwóch rycerzy.

Dlaczego polecam …

„Jak i dlaczego? Zeszyt aktywności … dla dzieci w wieku 4-7 lat” jest książeczką godną polecenia, która dostarczy maluchom wielu niezapomnianych wrażeń. Pozwoli im się rozwijać, umili czas, zaktywizuje do poznawania wiedzy poprzez luźną zabawę.

Normalnie cena książeczki to 8,90 zł, ale w chwili obecnej można ją znaleźć na wyprzedażach w hipermarkecie Carrefour w promocji za jedyne 4,99 zł. Jak ja uwielbiam, gdy trafiają się czasem takie perełki edukacyjne dla dzieci …, a do tego z mojej ukochanej historii.