INFOGRAFIKA – Ścieżka kiły w rodzinie Sobieskich

Nie jeden raz zastanawiałem się, czemu podczas panowania królów elekcyjnych żadnemu z nich nie udało się stworzyć stabilnej dynastii. Chociaż podejmowali próby, to jednak ponosili sromotne porażki. Zwłaszcza żal, że nie udała się ta sztuka jednemu z najwybitniejszych monarchów na polsko-litewskim tronie, Janowi III Sobieskiemu. Przez cały okres swojego panowania władca ten zabiegał o to, żeby pozostawić koronę w rękach swojego najstarszego syna, Jakuba. Nie udało mu się to zadanie. Na drodze przeszkodziła za pewne śmierć Sobieskiego. Gdyby panował ciut dłużej, być może na dobre zagościłaby na warszawskim tronie nowa dynastia … Sobieskich. A tak musieliśmy się zadowolić jedynie magnacką rodziną Sobieskich, skoligaconą, co prawda z najpotężniejszymi rodami w Rzeczypospolitej, ale upadłą wraz ze zgonem swojego najświatlejszego przedstawiciela.

 

Źródła inspiracji …

Czemu nad Wisłą nie zrodziła się nowa dynastia? Nie brak potomka przeszkadzał w tym zadaniu, bowiem tych miał Sobieski aż trzech (a na upartego to nawet czterech, gdyż jeden jeszcze bękart przebywał we Francji). Ciekawą teorię wysnuł w swojej książce pt. „Monarsze sekrety” Jerzy Jankowski, według którego na przeszkodzie Sobieskiemu stanęła tajemnicza choroba przywleczona przed dwoma wiekami z Ameryki przez marynarzy Krzysztofa Kolumba, później nazywana kiłą, syfilisem, francą itp.

 

Skąd w rodzinie Sobieskich kiła?

 

Choroba ta dotarła do hetmana Jana Sobieskiego poprzez jego wielką miłość (która z resztą miała odwzajemniać do niego to uczucie), czyli Marysieńką. Maria Kazimiera d’Arquien, bo tak się nazywała wybranka serca późniejszego króla Jana III, miała nabawić się kiły spółkując ze swoim mężem, jednym z największych rozpustników, Janem Sobiepanem Zamoyskim. Ten znany sprośnik, zachowujący się w Rzeczypospolitej, jak niemalże udzielny władca, utrzymywał istny harem panienek lekkich obyczajów. Być może któraś z nich, będąc zarażoną tą chorobą weneryczną przekazała złośliwą bakterię dalej w ruch do swojego mocodawcy, aby ten z kolei przekazał ją następnie Marysieńce. W ten sposób zwykła prostytutka, Baśka z Turobina czy Maryna z Krzeszowa, mogła przeszkodzić Sobieskiemu w zbudowaniu dynastii, bowiem na niego zrzuciła całe pasmo zdrowotnych nieszczęść, a na jego synów osłabienie fizyczne czy bezpłodność.

 

Taką prawdopodobną wersję wydarzeń za Jerzym Jankowskim przełożyłem na poniższą infografikę, którą zatytułowałem „Ścieżka kiły w rodzinie Sobieskich”. Zachęcam do jej zobaczenia, przeanalizowania, oczywiście skomentowania i polubienia. Nie będziemy wszystkiego tutaj zdradzać, dlaczego taką koncepcję infografiki przedstawiamy. Niech utrzymana będzie pewna nutka niewiadomej. Na celu mamy w końcu wywołanie szerszej dyskusji, analizy „czy możliwe było do zrealizowania założenie dynastii Sobieskich w Rzeczypospolitej”?

 

 

Zainteresowała Cię infografika? Chcesz zobaczyć inne dotyczące Rzeczypospolitej Obojga Narodów? Wejdź na Szlachta w XVI-wiecznej Rzeczypospolitej lub 8 sposobów szlachcica na poderwanie panny. Zobacz także inne infografiki na naszej stronie Infografiki historyczne nowością na naszej stronie, Piramida Cheopsa i Klan Bushów.