INFOGRAFIKA – Czas w historii

Cel infografiki

Jak mawiała moja babcia, najtrudniejsze są początki. I rzeczywiście, coś w tym jest, bowiem większość zapaleńców historii od razu chciałaby przeskoczyć materiał na tajemnice, zagadkowe wydarzenia czy postacie, lub konflikty. Tymczasem zanim do tego przejdzie każdy miłośnik spragniony wiedzy historycznej, powinien najpierw zmierzyć się z podstawami. Takie właśnie podstawy historii prezentujemy tutaj w niniejszym poście w formie infografiki.

Infografika przedstawia czas w historii. W ogólny sposób została przedstawiona jedna z nauk pomocniczych historii, czyli chronologia. Wspomniane zostały pewne elementy mierzenia czasu, jak pierwsze zegary, klepsydra, a także wymienione jednostki czasu. 

Infografika ma na celu zaznajomienie zainteresowanych historią, dzieci i młodzież szkolną w dość ogólny, ale i przyjemny dla oka sposób, z podstawami wiedzy o nauce historii. Bez wątpienia przydadzą się one każdemu młodemu pasjonatowi tej dziedziny wiedzy.

 

Źródło

W przygotowaniu niniejszej infografiki korzystałem przede wszystkim z własnej wiedzy oraz literatury podręcznikowej do klasy 4-tej szkoły podstawowej. Przedstawiam główne publikacje, po które sięgnąłem:

  • Grzegorz Wojciechowski, Wczoraj i dziś. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Nowa Era, Warszawa 2014, wyd. 3.
  • Bogumiła Olszewska, Wiesława Surdyk-Fertsch, Grzegorz Wojciechowski, Wczoraj i dziś. Podręcznik do historii dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Nowa Era, Warszawa 2017.
  • Wojciech Kalwat, Małgorzata Lis, Klucz do historii. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla szkoły podstawowej w klasie czwartej, WSiP, Warszawa 2015, wyd. 3 zmienione.
  • Radosław Lolo, Anna Pieńkowska, Rafał Towalski, Wojciech Kalwat, Historia wokół nas. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla szkoły podstawowej w klasie czwartej, WSiP, Warszawa 2015, wyd. 4 zmienione.

 

Co dalej

Niniejsza infografika jest drugą z całej serii prac, w których przedstawię podstawy historii. Seria ta stanowi uzupełnienie wiedzy historycznej każdego człowieka. Infografika ma, jako forma rysunkowa, wspomóc tradycyjny proces edukacyjny. Z tego powodu w najbliższym czasie przygotuję kolejne infografiki na temat nauk pomocniczych historii, mierzenia i ustalania czasu, pracy historyka itp.

 

Infografiki cd.

Zainteresowała Cię infografika? Chcesz zobaczyć inne infografiki historyczne prezentowane na know-howhistoria.pl? Wejdź na:

Zobacz także inne infografiki na naszej stronie Infografiki historyczne nowością na naszej stronie, Piramida Cheopsa i Klan Bushów.