INFOGRAFIKA – Historia nauka o przeszłości

Cel infografiki

Jak mawiała moja babcia, najtrudniejsze są początki. I rzeczywiście, coś w tym jest, bowiem większość zapaleńców historii od razu chciałaby przeskoczyć materiał na tajemnice, zagadkowe wydarzenia czy postacie, lub konflikty. Tymczasem zanim do tego przejdzie każdy miłośnik spragniony wiedzy historycznej, powinien najpierw zmierzyć się z podstawami. Takie właśnie podstawy historii prezentujemy tutaj w niniejszym poście w formie infografiki.

 

Po pierwsze dotyczą one zadań historii, a konkretnie przedstawicieli tej nauki, czyli historyków. W infografice wyjaśnione zostało, dlaczego określa się historyka detektywem. Po drugie w infografice przedstawiona została ogromna rola historii, którą odgrywa w życiu ludzi. Słowa Cycerona „historia nauczycielką życia” znajdują potwierdzenie na każdym kroku. Kolejnym zawartym aspektem zostało zadanie stojące przed historykami, które polega na rozróżnianiu z jednej strony postaci z wydarzeń historycznych, a bohaterów baśni i legend z drugiej. Ostatnim aspektem infografiki było ukazanie, skąd historycy czerpią swoją wiedzę, gdzie szukają śladów, które zaprowadzą ich do rozwiązania zagadki. Owe źródła wiedzy zostały wymienione zgodnie z obowiązującą klasyfikacją.

 

Infografika ma na celu zaznajomienie się w dość ogólny, ale i przyjemny dla oka sposób, z podstawami wiedzy o nauce historii, które bez wątpienia przydadzą się każdemu młodemu pasjonatowi tej dziedziny wiedzy.

 

Źródło

W przygotowaniu niniejszej infografiki korzystałem przede wszystkim z własnej wiedzy oraz literatury podręcznikowej do klasy 4-tej szkoły podstawowej. Przedstawiam główne publikacje, po które sięgnąłem:

  • Grzegorz Wojciechowski, Wczoraj i dziś. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Nowa Era, Warszawa 2014, wyd. 3.
  • Bogumiła Olszewska, Wiesława Surdyk-Fertsch, Grzegorz Wojciechowski, Wczoraj i dziś. Podręcznik do historii dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Nowa Era, Warszawa 2017.
  • Wojciech Kalwat, Małgorzata Lis, Klucz do historii. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla szkoły podstawowej w klasie czwartej, WSiP, Warszawa 2015, wyd. 3 zmienione.
  • Radosław Lolo, Anna Pieńkowska, Rafał Towalski, Wojciech Kalwat, Historia wokół nas. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla szkoły podstawowej w klasie czwartej, WSiP, Warszawa 2015, wyd. 4 zmienione.

 

Co dalej

Niniejsza infografika otwiera całą serię prac, w których przedstawię podstawy historii. Seria ta ma za cel być uzupełnieniem tekstu o podstawach wiedzy historii. Infografika ma, jako forma rysunkowa, wspomóc tradycyjny proces edukacyjny. Z tego powodu w najbliższym czasie przygotuję infografiki na temat nauk pomocniczych historii, mierzenia i ustalania czasu, pracy historyka itp.

 

Infografiki cd.

Zainteresowała Cię infografika? Chcesz zobaczyć inne infografiki historyczne prezentowane na know-howhistoria.pl? Wejdź na:

Zobacz także inne infografiki na naszej stronie Infografiki historyczne nowością na naszej stronie, Piramida Cheopsa i Klan Bushów.