INFOGRAFIKA – 9 zasad nauki Historii

Do kogo adresuję ten tekst?

Nie chcę nikogo przekonywać do Historii. Z resztą nie temu ma służyć ten tekst. Został on poświęcony zasadom nauki Historii, która dziś coraz bardziej traktowana jest byle jako.

 

Obecnie wielu ludzi uważa, że Historia jest uczelnianym przeżytkiem minionych wieków, czymś całkowicie przestarzałym i niemodnym. Twierdzą oni, że jest to nauka nie przydatna do współczesnego życia, mało atrakcyjna pod kątem ewentualnego poszukiwania pracy. Mimo tak niepochlebnych opinii, pejoratywnych określeń o historykach, jako potencjalnych bezrobotnych, studia historyczne, czy zdawanie matury z historii nie słabnie na popularności. Dla wielu wciąż nauka Historii jest czymś więcej niż tylko rozpatrywaniem przyszłości pod kątem małych zarobków lub w ogóle braku pracy. Mam wrażenie, że ciągle na studia historyczne wybiera się najwięcej pasjonatów ze wszystkich kierunków. Nie jest to opinia podparta żadnymi danymi statystycznymi, konkretnymi argumentami, a jedynie luźną rozmową ze studentami różnych kierunków. Jednak poza tymi wszystkimi, którzy z miłości jedynie decydują się na studiowanie Historii, a wcześniej zdawanie matury z Historii, jest też wielu uczniów, zdających maturę z tego przedmiotu z przymusu. I do nich właśnie kieruję ten tekst.

 

Dlaczego młodzi ludzie wybierają Historię na maturze?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, bowiem kierunek studiów, na jaki chcą się dostać, wymaga od nich zdawania matury m.in. z tego przedmiotu. Co ciekawe, nie są to wcale kierunki niszowe, mało oblegane, wręcz przeciwnie. Wśród kierunków humanistycznych czy społecznych nieraz są najpopularniejszymi. Są to m.in.:

  • Prawo;
  • Administracja;
  • Politologia;
  • Stosunki międzynarodowe;
  • Bezpieczeństwo;
  • Etnologia;
  • Filologia polska;
  • Pedagogika;
  • Psychologia.

 

Dla jakiejś części z tych przymusowych zdających na maturze Historię, nauka ta jest do ogarnięcia. Wystarczy im przysiąść do podręczników, repetytoriów i książek historycznych i bez problemu poradzą sobie z uzyskaniem, jak najlepszego wyniku. Oprócz tych osób, wśród przymusowych zdających są też ci, którzy nie lubią historii, nie ogarniają tego przedmiotu, przeraża ich już sam fakt, że muszą uczyć się czegoś wbrew sobie.

 

Jak uporać się z Historią wobec takich rozterek?

Należy podejść do przymusowej nauki z głową. Jeśli samemu nie czujesz się na siłach, to zdaj się na ten tekst, którego podstawą jest poniższa infografika prezentująca 9 zasad nauki Historii. Przedstawione tutaj zasady są uniwersalnymi metodami nauki Historii opracowanymi na podstawie moich własnych obserwacji. Zaprezentowane zasady są zarazem z powodzeniem stosowane przez nauczycieli z różnych innych placówek edukacyjnych. Zapewne można niektóre z nich, a może i wszystkie, znaleźć również na wielu portalach poświęconych edukacji, czy konkretnie historii, gdzie propagatorzy wiedzy, edukatorzy, doradzają w jak najlepszy i najszybszy sposób przyswoić wiedzę historyczną.

 

„9 zasad nauki Historii” może więc nie być dla Was niczym odkrywczym, a jedynie pewnym podsumowaniem już znanych lub już stosowanych przez innych nauczycieli metod nauczania czy nauki Historii. Z drugiej jednak strony przedstawione zasady są sprawdzonymi i może akurat komuś pomogą lub chociaż przyczynią się do pomocy w nauce materiału z Historii. Ja zawsze pracuje z dziećmi w oparciu o te zasady i zawsze się one sprawdzają.

 

Ci, którzy będą przystępowali w roku 2018/2019 do matury z Historii lub którzy uczą dzieci w szkole, powinni moim zdaniem zerknąć okiem na poniższą infografikę. Oczywiście, każdy człowiek jest inny i mogą do niego przemawiać inne zasady nauki Historii niż zaprezentowane w poniższej infografice, dlatego proszę, nie traktujcie tego, jako jakiegoś kanonu obowiązującego wszystkich bez wyjątku. Mi pomagają te zasady, może i Wam będą, jeśli nie wszystkie, to, chociaż ich część.

 

 

Jeżeli znasz lepsze zasady nauki Historii niż przedstawione w naszej infografice „9 zasad nauki Historii”, koniecznie podziel się nimi zapisując je w komentarzu. Będą one ciekawym uzupełnieniem naszej infografiki, ale także być może pozwolą nam dowiedzieć się czegoś nowego o skutecznym nauczaniu Historii.

 

Zainteresowała Cię infografika? Chcesz zobaczyć inne dotyczące Rzeczypospolitej Obojga Narodów? Wejdź na Szlachta w XVI-wiecznej Rzeczypospolitej lub 8 sposobów szlachcica na poderwanie panny. Zobacz także inne infografiki na naszej stronie Infografiki historyczne nowością na naszej stronie, Piramida Cheopsa i Klan Bushów. 

 

Załączniki do pobrania: