INFOGRAFIKA – 10 faktów, których nie wiesz o Krystynie Skarbek.

Inspiracja

Do stworzenia tej infografiki zainspirowała mnie … no właśnie, co? Trudno jednoznacznie określić. Z pewnością zbliżający się wielkimi krokami rok szkolny był główną siłą sprawczą do tego, żeby zacząć tworzyć materiały edukacyjne dot. II wojny światowej. We wrześniu niejeden raz przydadzą się one na lekcjach historii lub kółkach historycznych. Tworząc kolejne karty pracy, pełne zadań różnego rodzaju, pojawiała się w nich postać ulubionej agentki premiera Winstona Churchilla.

O życiu Krystyny Skarbek, a przede wszystkim o jej działalności podczas II wojny światowej, wiele już napisano i powiedziano. Zwłaszcza w ostatnich kilku latach wzmożeniu uległo zainteresowanie asem wywiadu angielsko-polskiego. Wynika to prawdopodobnie z dwóch faktów. Po pierwsze, życie Krystyny to materiał na gotowy film sensacyjny w stylu przygód Jamesa Bonda. Po drugie, kolejne dokumenty SEO (Kierownictwo Operacji Specjalnych) są odtajniane w archiwach brytyjskich, dzięki czemu coraz więcej wiemy o bohaterce tegoż tekstu.

Krystyna Skarbek, ulubiona agentka premiera Winstona Churchilla, miała burzliwe życie już od urodzenia. Urodziła się bowiem w domu hrabiego Jerzego Skarbka i Stefanii z Goldfedrów, pochodzącej z żydowskiej rodziny bankierów. Miała krnąbrną duszę i od małego sprawiała dużo problemów wychowawczych. Nie mogąc dostosować się do reguł panujących w poszczególnych szkołach, była z nich wyrzucana lub nakłaniana do odejścia, zwłaszcza, wtedy, gdy jej wyniki pozostawiały wiele do życzenia.

 

Od zawsze, oprócz złego zachowania, towarzyszyła jej nieprzeciętna uroda, co przekładało się na liczne grono adoratorów i wielbicieli oraz wygrywane konkursy piękności. Z powodzeniem u mężczyzn weszła w dorosłe życie zmieniając niezwykle często partnerów, nawet pomimo bycia mężatką. Gdy tylko wybuchła II wojna światowa zaangażowała się bez reszty w walkę z Niemcami. Swoją wojaczkę zaczynała od funkcji kuriera i przedzierania się przez Tatry, żeby ostatecznie zakończyć udział w wojnie wykonując najbardziej spektakularne akcje szpiegowskie, jakie tylko można sobie wyobrazić. Dzięki tym działaniom Krystyna okrzepła, poznała swoją wartość. Po zakończeniu II wojny światowej przeżyła srogi zawód ze strony tych, dla których gorliwie pracowała, czyli Brytyjczyków. Została odtrącona, nie znaleziono dla niej miejsca w służbach wywiadowczych.

 

Źródło wiedzy

Źródłem infografiki, która ma przybliżać postać Krystyny Skarbek, jest przede wszystkim książka Jarosława Molendy wydana nakładem Bellony pt. Krystyna Skarbek – królowa podziemia czy zdrajczyni?. W publikacji tej każdy z 10 faktów zaprezentowanych w infografice znajdziesz w rozszerzeniu, dlatego zachęcam do przeczytania tej pozycji. Mogę zapewnić, iż dostarczy ona każdemu, kto po nią sięgnie, wielu wrażeń, ale także wielu odpowiedzi na nurtujące pytania stawiane od dawna przez historyków. M.in. w książce została opisana kwestię rodzenia się w bólach brytyjskiego wywiadu podczas II wojny światowej ze znacznym wkładem polskim, a następnie pozostawienie wielu agentek na pastwę losu. Tak postąpiono z Krystyną Skarbek i wieloma innymi.

 

Infografiki cd.

Zainteresowała Cię infografika? Chcesz zobaczyć inne infografiki historyczne prezentowane na know-howhistoria.pl? Wejdź na:

Zobacz także inne infografiki na naszej stronie Infografiki historyczne nowością na naszej stronie, Piramida Cheopsa i Klan Bushów.