INFOGRAFIKA – 10 faktów, których nie wiesz o Joachimie von Ribbentrop

W historycznej literaturze naukowej oraz popularnonaukowej Joachim von Ribbentrop, minister spraw zagranicznych III Rzeszy Niemieckiej, występuje w bardzo niekorzystnym świetle. Określany jest tam jako parweniusz, karierowicz, pyszałek, który ślepo wykonywał polecenia swojego wodza, Adolfa Hitlera. Jaki był na prawdę Ribbentrop? Czy rzeczywiście był słabym, nie odnoszącym żadnych sukcesów dylomatołkiem bezmyślnie wykonującym wolę innych, czy może wszystko to jedynie utarte slogany? Przedstawiamy w niniejszej infografice 10 mało lub wcale nieznanych faktów dotyczących Joachima von Ribbentrop, które odsłonią trochę rąbka tajemnicy na temat autora paktu Ribbentrop-Mołotow.

 

Inspiracja

Do stworzenia tej infografiki zainspirowała mnie osoba przywódcy III Rzeszy, Adolfa Hitlera, o którym przeczytałem w wakacje kilka książek. Czytając publikacje poświęcone przywódcy III Rzeszy, przy okazji natknąłem się na różne informacje dotyczące ministra spraw zagranicznych Niemiec, Joachima von Ribbentropa. Do tego stopnia jego postać zainteresowała mnie, ze zacząłem spisywać, co ciekawsze kawałki z życia Ribbentropa, a następnie poszukiwać ich rozwinięć. Na pierwszy ogień poszły artykuły prasowe, które tylko jeszcze bardziej rozwinęły mój apetyt na wiedzę o pierwszym dyplomacie Rzeszy Niemieckiej.

 

Książki, po które sięgnąłem w wakacje, na temat Adolfa Hitlera to:

  • Bullock, Hitler. Studium tyranii, wydawnictwo Iskry;
  • Zdral, Nieznana rodzina Hitlerów, Dom Wydawniczy Bellona;
  • Materiały utajnione przez Stalina. Teczka Hitlera, pod red. H. Eberlego i M. Uhla, Świat Książki.

 

Cały szereg pytań …

 

Podobnie, jak o Adolfie Hitlerze i jego polityce, tak samo myśląc o Joachimie von Ribbentrop, rodzi się wiele pytań związanych z jego działalnością, zarówno biznesową, jak również polityczną. Zaskakuje fenomen tego człowieka, który ponoć, bez większych talentów, osiągał różne większe i mniejsze sukcesy, które na tle innych przywódców nazistowskich lub członków swojej rodziny, urastał do rangi olbrzymich. Postanowiłem uchylić trochę rąbka tajemnicy i odsłonić kulisy kariery człowieka, który odpowiadał za politykę zagraniczną III Rzeszy, a przede wszystkim zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow, przełomowego dla wybuchu II wojny światowej. Przedstawiam 10 mało znanych faktów z życia Joachima von Ribbentropa.

 

Infografiki cd.

Zainteresowała Cię infografika? Chcesz zobaczyć inne infografiki historyczne prezentowane na know-howhistoria.pl? Wejdź na:

Zobacz także inne infografiki na naszej stronie Infografiki historyczne nowością na naszej stronie, Piramida Cheopsa i Klan Bushów.