INFOGRAFIKA – 10 faktów, których nie wiesz o Adolfie Hitlerze

Dla nas nauczycieli historii 1 września to data symboliczna. To nie tylko rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego, co przede wszystkim rocznica wybuchu II wojny światowej. Przygotowujecie się już do tych wydarzeń? My już skrobiemy różne rzeczy. Uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy postać, która nam-Polakom, aż nazbyt zapadła w pamięć w związku z 1 września … Mowa o przywódcy III Rzeszy, Adolfie Hitlerze. Na temat tego ludobójcy, zbrodniarza, nazisty powiedziano i napisano już wiele. My jednak staramy się przedstawić w infografice 10 mało lub wcale nieznanych faktów dotyczących Hitlera.

Inspiracja

Do stworzenia tej infografiki zainspirowała mnie … no właśnie, co? Trudno jednoznacznie określić. Z pewnością zbliżający się wielkimi krokami rok szkolny był główną siłą sprawczą do tego, żeby zacząć tworzyć materiały edukacyjne dot. II wojny światowej. We wrześniu niejeden raz przydadzą się one na lekcjach historii lub kółkach historycznych. Tworząc kolejne karty pracy, pełne zadań różnego rodzaju, pojawiała się w nich osoba przywódcy III Rzeszy, Adolfa Hitlera.

 

W ten sposób doszliśmy do niewiadomej, jaka wiązała się z tą jakże tajemniczą, smutną postacią okropnych wydarzeń II wojny światowej. W pewnym momencie byłem, jakby pod ścianą. Zrozumiałem, że moja niechęć do holokaustu, martyrologii i temu wszystkiemu, co towarzyszy okupacji Polski podczas tych wydarzeń, zrodziła ogromną niewiedzę na temat twórcy nazistowskich Niemiec. Żeby przezwyciężyć ten stan, sięgnąłem po wybrane publikacje dotyczące zarówno II wojny światowej, jak również, a może nawet przede wszystkim, osoby Adolfa Hitlera.

 

Książki, po które sięgnąłem, na temat Adolfa Hitlera to:

  • Bullock, Hitler. Studium tyranii, wydawnictwo Iskry;
  • Zdral, Nieznana rodzina Hitlerów, Dom Wydawniczy Bellona;
  • Materiały utajnione przez Stalina. Teczka Hitlera, pod red. H. Eberlego i M. Uhla, Świat Książki.

 

Cały szereg pytań …

W miarę, jak pochłaniałem w ogromnym czytelniczym sprincie kolejne strony wymienionych książek, rodziły mnie się w głowie jedynie następne pytania. Nie znajdywałem więc odpowiedzi. Te były jakby przesłonięte przez różnego rodzaju wątpliwości. Co tak mnie nurtowało, jakie pytania kołatały mnie w głowie?

 

Otóż te najważniejsze pytania brzmiały mniej więcej tak …

  • Dlaczego matka Hitlera nie interweniowała, jak jej mąż, jak ojciec małego Adolfa, bił swojego syna, dlaczego nie była w stanie przeszkodzić mu w tym?
  • Czy brak interwencji matki mógł wpłynąć na stan psychiczny Adolfa już w dorosłym życiu?
  • Czy bicie Hitlera w dzieciństwie miało przełożenie na jego ekspresyjne, niemal hipnotyzujące wystąpienia przed publicznością?
  • Czy, gdyby Adolf Hitler powrócił do pierwotnego nazwiska swojego ojca, Schicklgruber, to udałoby mu się także porwać niemieckie tłumy? Przekonać wyborców do siebie, swojej polityki? Nie wiem, jak dla Was, ale wg mnie Adolf Schicklgruber brzmi gorzej niż Adolf Hitler, chociaż to drugie również nie powala na kolana.
  • Czy Adolf Hitler miał potomstwo? Kogoś, kto przeżył zachowując jego nasienie, jego geny?
  • Dlaczego Adolf Hitler wymazywał ślady swojej przeszłości sprzed zaangażowania w politykę? Czy wstydził się swoich związków finansowych z Żydami?
  • Wreszcie, czy Adolf Hitler miał skłonności homoseksualne?

 

Pytania bez wątpienia trudne, na które – w większości – brakuje nam dziś odpowiedzi. Musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na owoce prac historyków i wielu innych badaczy zajmujących się tym zagadnieniem. Poniekąd, można wyciągnąć jeden ważny wniosek na temat Hitlera. Mianowicie, wiemy o nim bardzo mało, chociaż na świecie powstały setki wielojęzycznych publikacji o Hitlerze i jego polityce. Idąc tym śladem wpadłem na pomysł infografiki, która nieco uchyli rąbka tajemnicy tej postaci. Wychodząc z założenia, iż trzeba propagować wiedzę historyczną, nawet, jeśli jest ona trudna do przetrawienia, aby uniknąć niewiedzy, popełniania błędów, co ciekawsze informacje wypunktowałem ze wspomnianych książek. Wyszło z tego mnóstwo ciekawostek, z których 10 przedstawiam w formie mało znanych faktów. Po zaznajomieniu się z poniższą infografiką przystępując do nowego roku szkolnego będziecie znali najskrytsze tajemnice przywódcy III Rzeszy.

 

Infografiki cd.

Zainteresowała Cię infografika? Chcesz zobaczyć inne infografiki historyczne prezentowane na know-howhistoria.pl? Wejdź na:

Zobacz także inne infografiki na naszej stronie Infografiki historyczne nowością na naszej stronie, Piramida Cheopsa i Klan Bushów.