Powiedzieć o tej książce, że jest fenomenalna, to za mało. W roku 100-lecia niepodległości naszej ojczyzny wydana została świetna pozycja edukacyjna dla dzieci, która z punktu wolnej Warszawy przedstawia okoliczności powrotu Polski na mapy świata po 123 latach niewoli oraz piękne dwadzieścia lat międzywojnia. Mowa o książce pt. Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939 autorstwa Anny Ziarkowskiej.

 

Wydawca oraz partnerzy projektu

Zaryzykuję stwierdzenie, że myśląc o wydaniu interesującej publikacji edukacyjnej, historycznej, na 100-lecie niepodległości, większość z potencjalnych czytelników zainteresowanych tą tematyką powiedziałaby o prywatnym wydawnictwie. Wymieniano by któreś z prestiżowych wydawnictw na naszym rynku z dużym kapitałem oraz tradycją wydawniczą. Za pewne wielu wspomniałoby również o mecenasie, inaczej mówiąc partnerze, za pewne z biznesu z pierwszej setki najbogatszych Polaków. Tymczasem publikację, którą mam przyjemność tutaj recenzować, przygotowali dalecy od biznesu i komercji wydawcy i partnerzy, nastawieni przede wszystkim na sukces edukacyjny, a dopiero potem – ewentualnie – zysk. Wielu za pewne się zdziwi, ale wartościową pozycję edukacyjną przygotować również mogą podmioty niekomercyjne. W tym przypadku tak właśnie się stało. Historyjki o niepodległej Warszawie przygotowały, jako wydawca, Dom Spotkań z Historią oraz Warszawa Stolica Wolności 1918-2018, natomiast partnerami tego projektu zostały Biuro Edukacji Miasta stołecznego Warszawy oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES). Projekt został zrealizowany w ramach miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, o czym informują wydawcy na tylnej stronie okładki.

 

Treść

Publikacja Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939 autorstwa Anny Ziarkowskiej opowiada o dwójce bohaterów prowadzących przez całą książkę dialog. Mowa o młodym Historyjku oraz Historyjce, 100-letniej Pani, która opowiada o odzyskaniu przez Polskę niepodległości i kolejnych latach po tym wydarzeniu. Historyjka symbolizuje Polskę, co potwierdza nie tylko jej wiek, ale również wygląd. Włosy białe, ubiór czerwony, niczym barwy naszego kraju. Historyjka jest bardzo dobrze poinformowana, ma wiedzę na wszelkie tematy towarzyszące Warszawiakom w życiu codziennym, ale również zna się na kwestiach politycznych. Natomiast Historyjek to dociekliwy chłopiec, który ma wiele pytań do starszej pani, a interesuje go dosłownie wszystko. W ten sposób zrodziła się z tego interesująca konwersacja, z której już na pierwszy rzut oka dostrzegalne są zwłaszcza walory edukacyjne. Świadczy o tym dobór tematów przez Historyjka pytającego Historyjkę. Były to bowiem takie zagadnienia, jak:

 • wspomniane już przeze mnie odzyskanie przez Polskę niepodległości;
 • ojcowie naszej wolności, czyli poznanie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego;
 • bitwa warszawska;
 • warunki życia w stolicy Polski po zakończeniu I wojny światowej i wojny z Rosją bolszewicką;
 • ogromny głód, który dotykał zwłaszcza małe dzieci;
 • waluta polska po uzyskaniu niepodległości;
 • wielkość Warszawy, jej zabudowę w poszczególnych dzielnicach;
 • sposób ubierania się przez Warszawiaków;
 • przedostawanie się z prawobrzeżnej Warszawy na lewobrzeżną i odwrotnie;
 • warunki życia Warszawiaków w mieszkaniach biednych dzielnic bez elektryczności, kanalizacji i wodociągu oraz w bogatych nowoczesnych częściach stolicy;
 • spędzanie wolnego czasu przez dzieci, podejście rodziców do dzieci pod kątem odpowiedzialności i samodzielności, wycieczki do Łazienek;
 • szkoła, jej funkcjonowanie i organizacja;
 • dzień 11 listopada, czyli rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i sposób jego spędzania;
 • handel w Warszawie, prowadzenie handlu przez Żydów, ale także ich świętach;
 • transport miejski w stolicy, środek lokomocji, port lotniczy Okęcie;
 • wybuch II wojny światowej.

 

Tak naprawdę nie sposób wymienić wszystkich tematów poruszanych przez Historyjkę i zadającego jej ogromną ilość pytań Historyjka. Z tego względu wymieniłem jedynie pewną ich część. Jeśli chcecie poznać resztę zagadnień, o których mówili, to musicie sięgnąć po lekturę. Przeczytacie ją z pewnością jednym tchem.

 

Same zalety

Sposób opowiedzenia historii wolnej Warszawy przez Historyjkę jest fascynujący, niezwykle wciągający, żywo opowiedziany. Oprócz jednak doskonale przedstawionej historii, książka zawiera wiele interesujących elementów, które ubogacają jej tekst. Po pierwsze są to ilustracje i opracowania graficzne autorstwa Bohdana Butenko. Drugim walorem są fenomenalne zdjęcia przedwojennej stolicy Polski, jej obiektów historycznych, zwykłych codziennych zajęć Warszawiaków. Fotografie wykorzystane w niniejszej publikacji pochodzą z różnych zbiorów, prywatnych, jak i publicznych, m.in. z:

 • Kolekcji Narodowego Archiwum Królestwa Niderlandów;
 • Polony, domeny publicznej (Henryk Poddębski);
 • Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie;
 • National Archives & Records Administration – Hoover Presidential Library;
 • Archiwumpl;
 • Roberta Marcinkowskiego;
 • zbiorów Tadeusza Kałasy, Archiwum Historii Mówionej DSH i OK.;
 • NAC;
 • Biblioteki Cyfrowej Politechniki Warszawskiej, domena publiczna;
 • Archiwum Państwowego w Warszawie.

 

 

Kolejnym walorem książki Historyjki o niepodległej Warszawie są różne zadania do wykonania przez dzieci na poszczególnych stronach. Są to łamigłówki polegające na odszyfrowaniu kodów, ale także rebusy, kolorowanki zgodnie z oznaczeniami, łączenie kropek w wyniku, czego uzyska się wygląd soboru pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego, wykonanie rysunku, składanie z szablonu (umieszczonego na końcu książki) modelu tramwaju oraz samochodu Fiat 508, a także inne. Moim zdaniem zadania w książce śmiało mogą rozwiązywać dzieci w przedziale wiekowym od 8 do 12-13 lat. Młodsze dzieci musiałby otrzymać pomoc rodziców, co byłoby dobrą okazją do rodzinnej integracji.

 

zadanie na odszyfrowywanie kodów

 

rebus

 

obszar Warszawy, który wyłania się z kolorowanki

 

modele tramwaju i Fiata do sklejenia, ale również różne naklejki do wykonania w poszczególnych zadaniach

Polecam gorąco

Książka Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939 Anny Ziarkowskiej to niezwykle interesująca pozycja historyczna i edukacyjna. Godna polecenia nie tylko wszystkim dzieciom w wieku szkolnym, ale również doskonała lektura dla dorosłych interesujących się Warszawą przedwojenną. Z tą publikacją opowiedzenie przez każdego nauczyciela o przedwojennej stolicy Polski będzie niezwykle proste.

 

Zobacz także inne recenzje książek historycznych:

Podstawowe informacje o książce

Autor: Anna Ziarkowska

Tytuł:Historyjki o niepodległej Warszawie 1918-1939

Wydawca: Dom Spotkań z Historią; Warszawa Stolica Wolności 1918-2018

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018

Liczba stron: 58 [4] s.