Jako fan gier planszowych nie kryłem swojego zdumienia, gdy na rynku pojawiło się coś, co nie jest planszówką, a również fenomenalnie angażuje dzieci i młodzież na długi czas. Owa nowość, czyli Timeline: Polska, już od kilku lat jest do nabycia w Polsce, ale jakoś mi to umknęło. Teraz nadrabiam stracony czas i poluje na kolejne części.

 

Co jakiś czas na rynku wydawniczym gier dla dzieci i młodzieży ukazują się perełki, które zwalają, dosłownie, z nóg. Taką zaskakującą nowością jest gra Timeline, której autor, Frederic Henry, znalazł sposób, jak wypełnić miło, przyjemnie i trudno pod względem intelektualnym czas współczesnemu człowiekowi. W dobie XXI wieku przebić telewizor, komputer czy telefon komórkowy jest ciężko, natomiast autor znalazł na to sposób i to całkiem banalny. Gra polega na umieszczaniu wynalazków i wydarzeń na osi czasu. Dokładnie 110 wydarzeń i wynalazków związanych z konkretną tematyką. Ja zakupiłem sobie serię Polska, ale spokojnie do nabycia są jeszcze inne.

Dystrybutorzy zachęcają nawet do utrudniania sobie gry mieszając różne zestawy Timeline, dzięki czemu gra nie tylko będzie stanowiła większy wysiłek intelektualny, ale również pozwoli opanować wiedzę z różnych dziedzin.  

 

Zasady gry

Zasady gry zostały dobrze opisane w zamieszczonej w pudełku informacji. Pokrótce jedynie je przedstawię, gdyż są wyjątkowo proste.

 

 

110 kart wydarzeń i wynalazków niewielkiego rozmiaru pokrytych zostało z obu stron tą samą ilustracją. Z jednej strony jednak umieszczono również datę wspomnianego wydarzenia czy odkrycia wynalazku. Gra polega na układaniu kart przez wszystkich graczy na osi czasu, w kolejności chronologicznej do czasu aż jeden z graczy, jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart.

 

 

Niezwykle fajnym w grze jest to, iż wcale nie trzeba się trzymać sztywno zasad opisanych w instrukcji i można je z powodzeniem modyfikować. Nie tylko można mieszać zestawy Timeline – do czego zresztą zachęcają dystrybutorzy gry na Polskę – ale także zmieniać ilość graczy, ilość kart na gracza, czas gry czy wiek graczy.

 

 

Dla kogo jest gra Timeline: Polska?

Chociaż do tej pory pisałem o grze w kontekście dzieci i młodzieży, to jednak z powodzeniem mogą w Timeline grać również dorośli. Jest to tak naprawdę gra dla wszystkich zainteresowanych, i to nie tylko historią, ale również wynalazkami, sztuką, nauką czy zabytkami. Z tych wspomnianych właśnie dziedzin w zestawie Polska gracze znajdą karty do gry. Przekrój kart ogromny, od 500 roku p.n.e. aż po XXI wiek, ale właśnie taka rozbieżność czasowa, a chwilami również nagromadzenie kart rok po roku czy w tym samym roku, rodzi ogromne emocje wśród graczy.

 

Wiesz, kto wynalazł spinacz biurowy? Słyszałeś o języku espetanto? A może wiesz, kto jest jego autorem? Nie znasz odpowiedzi na te pytania? To nic, ja też nie znałem dopóki nie kupiłem Timeline i nie dowiedziałem się, że oba te wynalazki są dziełem Polaków.

 

 

Gra Timeline: Polska jest dla:

  • Dzieci i młodzieży – gra zapewnia doskonałą rozrywkę na wysokim poziomie intelektualnym;
  • Uczniów – pomaga przypomnieć wiedzę dot. wydarzeń i wynalazków lub nauczyć się wielu cennych informacji;
  • Dorosłych – umożliwia sprawdzenie wiedzy szkolnej po latach od zakończonej edukacji oraz zapewni rozrywkę np. podczas imprez w domu;
  • Nauczycieli – pomaga powtórzyć wiedzę, ale również będzie doskonałą formą realizacji zajęć dodatkowych dla uczniów np. kółka pozalekcyjnego;
  • Wszystkich – stanowić może doskonały prezent urodzinowy dla zapaleńca gier planszówkowych.

 

Jak to chyba powyżej udowodniłem, gra Timeline jest dla wszystkich. Proste zasady i względy estetyczne kart stanowią dodatkowe atuty historycznego charakteru oraz zapewnienia rozrywki na wysokim poziomie. Gra godna polecenia. Koniecznie zagrajcie w tą rozwijającą grę. Miłej zabawy 🙂

 

Zajrzyjcie również do recenzji innej gry, w którą graliśmy, Mini Quiz – Historia Polski gra edukacyjna, link do niej znajdziecie tutaj.