Od czasów zakończenia II wojny światowej na temat Dywizjonu 303 i jego sukcesów w bitwie o Anglię powstało wiele książek naukowych. Od zawsze był to przyciągający temat. Dla polskiego lotnictwa wojskowego i Dywizjonu szczególnym jednak rokiem był 2018. Wyreżyserowano wtedy dwa filmy, polski i brytyjski, oraz wydano dla dzieci i młodzieży … komiks, o którym pokrótce tutaj opowiem.

 

„Dywizjon 303 w komiksie” Pawła Kołodziejskiego został wydany nakładem Wydawnictwa AA z Krakowa. Jest to kolejna publikacja tego wydawnictwa po „Rotmistrzu Pileckim”, „Konfederacji Barskiej”, „Wielkiej wyprawie Kostki Stanisława”, „Historii Polski” i „Poczcie Władców Polski” ukazana w komiksie. W ostatnich latach jest to coraz modniejsza forma przekazywania wiedzy historycznej najmłodszym czytelnikom. Jak zapewnia jednak autor „Dywizjonu 303 w komiksie”, jest on skierowany nie tylko do dzieci, aby poznały treść. Również przewidziany został dla nieco starszych, aby przypomnieli sobie wydarzenia historyczne, o których opowiada Kołodziejski. Wreszcie komiks skierowany jest także do wszystkich w celu ponownego odkrycia przez nich pięknych kart naszej historii.

Publikację „Dywizjon 303 w komiksie” znajdziecie na stronie Wydawnictwa AA tutaj.

 

Treść

„Dywizjon 303 w komiksie” został przygotowany przez Pawła Kołodziejskiego w interesujący sposób. Składa się jakby z dwóch części. W pierwszej autor przedstawia nam losy Dywizjonu ze strony jednego z jego pilotów-bohaterów, Jana Eugeniusza Zumbacha. Ten ekscentryczny pilot wprowadza czytelnika w tło historyczne wydarzeń II wojny światowej. Po czym pojawia się akcja komiksu, czyli udział polskich lotników w walkach z Niemcami w roku 1940 w bitwie o Anglię.

 

 

Natomiast druga część komiksu to notki biograficzne polskich pilotów, czyli spis „Lotników z Dywizjonu 303 (i nie tylko)”. Znajdą w nim czytelnicy 28 krótkich biogramów o polskich i związanych z Polską asach przestworzy, którzy wsławili się podczas walk powietrznych II wojny światowej. M.in. autor przedstawił postacie Witolda Urbanowicza, Stanisława Skalskiego, Jozefa Frantiska, Zdzisława Krasnodębskiego, Zdzisława Henneberga, Mariana Pisarka, czy wspomnianego Jana Zumbacha.

 

 

Wartość Dywizjonu 303 w komiksie

Obie części są ważne pod kątem historycznym, choć mnie szczególnie przypadła do gustu pierwsza. Autor zaprezentował tam wartką akcję, podczas której pojawiają się nasi piloci w różnych, szczególnych dla nich sytuacjach, jakie przeżyli podczas walk z Niemcami.

 

Bitwa o Anglię była największym przedsięwzięciem lotniczym wojsk niemieckich Adolfa Hitlera. Z tego powodu ilość sił i środków sprzyjały walkom na ogromną skalę, zaciekłości starć powietrznych, zwrotom akcji, przykładom bohaterstwa. Czytelnicy zgłębiając ten fragment komiksu poznają polskich lotników z bliższej perspektywy, tak prywatnie, niż tylko pod kątem statystyk strąconych przez nich samolotów wroga. Dowiedzą się który z pilotów:

  • był najskuteczniejszym asem przestworzy podczas bitwy o Anglię;
  • chciał latać za wszelką cenę, nawet na drzwiach od stodoły;
  • lepiej czuł się w powietrzu niż na ziemi;
  • uratował się przed Niemcami wlatując w chmury;
  • przerwał popołudniową herbatkę Brytyjczykom żądając paliwa i amunicji.

 

O tych i innych wątkach opowiedział Paweł Kołodziejski. Gdy do tego dodamy jeszcze piękne ilustracje z wyrazistymi postaciami czy kształtami samolotów, to trzeba podkreślić, że Wydawnictwo AA oddało do ręki dzieciom i młodzieży super lekturę. 47 stron komiksu czyta się rewelacyjnie, niemal jednym tchem. Twarda oprawa, ciekawe dialogi, interesujący temat. Słowem jest to doskonała książka z historią w tle na wakacyjne dni. Z kolei w roku szkolnym świetne uzupełnienie treści poznawanych na lekcjach historii. Tylko więcej takich pożytecznych książek dla czytelników, zwłaszcza najmłodszych.