Rewelacja. Było to moje pierwsze słowo, które wypowiedziałem po przeczytaniu szóstej części z ilustrowanej serii „Ale historia…”. Książka zatytułowana „Mamy niepodległość!”,  autorstwa Grażyny Bąkiewicz, wywarła na mnie piorunujące wrażenie. W ten sam sposób tą i inne książki wspomnianej autorki, skwitowali moi uczniowie, gdy zapytałem się ich, co myślą o tych pozycjach.

Podstawowe informacje o książce

Autor: Grażyna Bąkiewicz

Tytuł: „Ale historia… Mamy niepodległość”

Wydawca: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018

Liczba stron: 224 s.

 

O serii „Ale historia…” wiele już słyszałem od dzieci. Sam jakoś przeoczyłem tą literaturę, chociaż regularnie przeglądałem nowości wydawnicze poszczególnych wydawnictw z rynku polskiego. Do takich oczywiście należy wydawnictwo Nasza Księgarnia. Moi uczniowie od jakiegoś już czasu niezwykle pozytywnie wypowiadali się o serii „Ale Historia…”, a zwłaszcza pierwszej części „Mieszko, ty wikingu!” , od której zaczęła się cała ta wielka przygoda. Grażyna Bąkiewicz tak zdaniem dzieci, jak i moim własnym, doskonale trafiła w sedno, wydając z humorem pisane książki, w których można przeczytać wiele informacji o historii Polski.

Rewelacja, ale dlaczego?

Nie czytałem jeszcze wszystkich książek z serii „Ale Historia…”, a jedynie ostatnią, szóstą „Mamy niepodległość!”. Wybrałem ją zresztą ze względu na rok 100-lecia odzyskania niepodległości. W najbliższym jednak czasie zamierzam szybko nadrobić pozostałe części  serii. Do przeczytania całej serii serdecznie Ciebie namawiam!

 

Od dawna nie czytałem bowiem ciekawie, z pomysłem, napisanej książki dla dzieci i młodzieży. W „Mamy niepodległość!” znajdziemy dosłownie wszystko. Przede wszystkim na pierwszym planie dostrzeżemy bogatą fabułę, w której dominuje na pierwszym planie Ola, uczennica trenująca ju-jitsu (choć wmawiająca rodzicom, że to balet)- i rozkochana do szaleństwa w historii prowadzonej przez specyficznego nauczyciela tego przedmiotu, Pana Cebulę. Oprócz Oli czytelnicy znajdą również całą gromadkę jej koleżanek i kolegów. Wszyscy oni bez reszty angażują się w lekcje Pana Cebuli i dzięki pewnej maszynie jego autorstwa (tego nie zdradzę) przenoszą się do Polski, wieku XIX i XX, będącej oczywiście pod zaborami. Tutaj pojawia się drugi element książek, czyli niezliczona ilość faktów historycznych, ciekawostek, które przedstawiane są na różne sposoby np. za pomocą licznych ilustracji komiksowych. Do tego wszystko opatrzone świetnym humorem autorki i mamy cudowny mix fantastyczno-historyczno-komiksowy.

 

Ciekawostki historyczne

Każda książka musi być zbudowana na interesujących czytelnika podstawach. To – zdaniem wielu literatów – jest gwarancją sukcesu. Grażyna Bąkiewicz oparła podstawy na ciekawostkach dotyczących historii Polski, tym, co wiązało się z odzyskaniem przez naszą ojczyznę niepodległości. Konkretnie jednak dzieciaki, które są bohaterami książki mają za zadanie wypełnienie szczególnej misji polegającej na ustaleniu, co stało się z polskimi regaliami upadającej Rzeczypospolitej. Uczniowie krok po kroku – niczym detektywi – odkrywają prawdę ich losów i próbują odnaleźć monety, na które zostały przetopione regalia. Wątek detektywistyczny jest więc ważnym akcentem tej publikacji, z resztą nie jej jedynej. W ostatnich kilku latach to dość popularny element wielu książek dla dzieci i młodzieży.

 

 

Z bohaterów ważnych dla Polski poznajemy w tej książce Emilię Plater, dowódczynię oddziału walczącego w powstaniu listopadowym na Litwie oraz młodego Józefa Piłsudskiego. Przyszłemu Naczelnikowi Państwa towarzyszymy kilkukrotnie. Po pierwsze, gdy jako młodzieniec działał przy organizacji zamachu na cara. Później, gdy przeprowadzał zamach w Bezdanach na pociąg wiozący pocztę oraz pieniądze carskie. Następnie, gdy po latach przyjeżdżał do Warszawy pociągiem, aby objąć władzę w odzyskującej niepodległość Polsce. Dzieci czytające „Mamy niepodległość” mają w związku z tym okazję zaznajomić się z bohaterami historii Polski w różnych sytuacjach.

 

Książka godna polecenia

Zastanawiając się głębiej nad tą książką trzeba podkreślić, iż nie jest to taka sobie zwykła publikacja, jakiej pełno na polskim rynku wydawniczym dla dzieci i młodzieży. „Ale Historia… Mamy niepodległość!” Grażyny Bąkiewicz to niezwykle pouczająca książka, wciągająca swoją fabułą, poruszająca ważne dla naszego kraju wątki np. utraconych regaliów królewskich i przede wszystkim odzyskania niepodległości po 123 latach niebytu. Śledząc losy klasy pana Cebuli z kilkorgiem uczniów tj. Ola, Aleks, Słoniu, Gruby, Witek, czy Zuzka, czytelnik odkrywa ciekawe fakty z historii Polski i życia jej bohaterów. Publikacja ta jest więc godna polecenia, nadaje się ona do miłego spędzenia czasu wolnego, ale także jest ważnym źródłem wiedzy przekazywanej dzieciom i młodzieży w przystępny sposób.

zwiastun Ale historia … Mamy niepodległość!

 

Zobacz także inne recenzje książek historycznych: