Kolejna część przygód uczniów z klasy, którą uczył historyk Pan Cebula, opowiedziana przez fantastyczną pisarkę tworzącą dla dzieci i młodzieży Grażynę Bąkiewicz. Chyba najbardziej tajemniczy tytuł z wszystkich książek z serii Ale historia… – „Kazimierzu, skąd ta forsa?” wydanych nakładem Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Zarazem jednak w bardzo ciekawy sposób autorka przedstawia czytelnikom przyczyny wzrostu sił, stabilizacji i bezpieczeństwa państwa polskiego w czasach panowania ostatniego króla Polski z dynastii Piastów – Kazimierza Wielkiego.

 

 

Grażyna Bąkiewicz po raz kolejny zabiera dzieci i młodzież w podróż z historią w tle, podczas której przedstawia fakty z dziejów Polski. Przy czym przekazuje je w przystępny sposób, z elementami humoru oraz ciekawostkami historycznymi, które zainteresują nawet najbardziej niechętnych historii.  

 

Podstawowe informacje o książce

Autor: Grażyna Bąkiewicz

Tytuł: „Kazimierzu, skąd ta forsa?”

Wydawca: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2019

Liczba stron: 222 [2] s.

 

Treść książki

Przez całą podróż w czasie i przestrzeni czytelnicy towarzyszą Zuźce, dwunastolatce, która wraz z dziewczynkami rywalizuje przeciwko chłopcom na zadanie, jakie postawił przed klasą nauczyciel historii pan Cebula. Poruszanym przez belfra tematem lekcji było panowanie Kazimierza Wielkiego, a stan wiedzy klasy na poziomie przedszkolaków – jak to stwierdziła Zuzka – sprowadzał się do tego, iż „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. W miarę prowadzenia zajęć pan Cebula dochodził z uczniami do bardziej konkretnej wiedzy. Mianowicie, skąd Kazimierz Wielki wziął pieniądze na wszelkie dokonane przez siebie inwestycje w Polsce, czyli budowę nowych zamków tzw. orlich gniazd, otaczania grodów murami, lokowania nowych miast i wsi, budowy dróg itp. Poszczególne grupy dzieci miały odkryć jak najwięcej źródeł dochodów króla, za co miały otrzymywać punkty.

 

Części pierwsze książki

Rozkładając książkę Grażyny Bąkiewicz na części pierwsze koniecznym podkreślenia jest, iż nie różni się jej skład od innych części. Tekst zwarty, bez podziału na rozdziały, z dużą ilością dialogów dzieci z klasy Zuzki, ale także ludności średniowiecznej Polski. Krótkie opisy, aby nie znudziły i nie przytłaczały czytelnika oraz – co najważniejsze – mnóstwo wstawek, a więc dodatkowych treści w formie rysunkowej z dymkami wypełnionymi ciekawostkami historycznymi. Ogromnie podnoszą one wartość książki. Dzięki nim książka „Kazimierzu, skąd ta forsa?” nabiera walorów edukacyjnych.

 

Wartość książki, dla kogo ona jest?

Tak, jak inne części z serii Ale historia… książkę „Kazimierzu, skąd ta forsa?” Grażyny Bąkiewicz oceniam bardzo wysoko. Jest to nie tylko wartościowa literacko lektura dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza w wolne dni, np. wakacyjne, ale również interesująca historycznie. Dostarcza ona ogólnej wiedzy historycznej o średniowiecznej Polsce Kazimierza Wielkiego i realiach funkcjonowania ludności polskiej. Ponadto znajdziesz w niej takie cenne informacje, jak:

 • Polskę na XIV-wiecznej mapie;
 • ilość zbudowanych nowych zamków oraz otoczonych miast murami;
 • wiedzę o alchemikach, rolach odgrywanych przez pracowników w pracowni;
 • znaczenie moczu w procesie barwienia ubrań;
 • wiedzę o dżumie, która rozszalała się w Europie, mapę z zaznaczonym zasięgiem epidemii;
 • funkcjonowanie rozbójnictwa i kary za bandytyzm;
 • wiedzę o budownictwie średniowiecznym katedr, zamków, murów obronnych;
 • kryzys miłosny, czyli zajście Kazimierza Wielkiego na Węgrzech u siostry na dworze;
 • wiedzę o średniowiecznych książkach, ich budowie, wadze, sposobach powstania;
 • zakazie edukacji uniwersyteckiej dla dziewcząt;
 • funkcjonowanie rycerstwa w średniowieczu, wadze uzbrojenia rycerskiego;
 • lokowanie nowych miast i wsi, planowanie;
 • wartość grosza i denara,

i wiele, wiele innych pokrótce opisanych ciekawostkach. Wiedza, którą można zaczerpnąć z niniejszej pozycji jest doprawdy imponująca, a podana w sposób przystępny, łatwa do przyswojenia na dłuższy okres czasu.

 

 

Wreszcie dzięki książce „Kazimierzu, skąd ta forsa?” każdy rodzic może w dziecku zaszczepić bakcyla historycznego, co z pewnością zaprocentuje w postaci konkretnej wiedzy na lekcjach historii w szkole, ale także okaże się pomocne w podróżach. Książka Grażyny Bąkiewicz jest z największą pewnością godna polecenia.  

 

Zobacz także inne recenzje książek historycznych: