Egzamin maturalny z historii za nami. Wczoraj zmagali się z nim maturzyści – oby jak najlepiej im poszło. Na wielu stronach pojawiły się od razu arkusze z pytaniami i często do tego odpowiedzi. Z tego względu nie będę zamieszczał jako kolejny arkuszy, a skupię się na tym, co najważniejsze, czyli jakie zagadnienia pojawiły się na maturze.

Tylko u nas na know-howhistoria.pl prezentowaliśmy ściągę na egzamin maturalny z historii, która zawierała w sobie 26 zagadnień zawsze lub prawie zawsze pojawiających się na maturze oraz listę 13 zagadnień jakie nie pojawiły się do tej pory.

Teraz uaktualniamy o nowe zagadnienia naszą ściągę i prezentujemy ponownie z pewnymi nowościami, jakie zafundowała maturzystom w tym roku CKE. Plik można pobierać w pdf pod postem. Nowości, które już na pierwszy rzut oka pojawiły się to: 

 • rozbicie dzielnicowe – do tej pory tylko najazdem Mongołów był ruszany ten temat, a raczej nawet okres w dziejach Polski. Tym razem jednak CKE szerzej ruszyło problem rozbicia dzielnicowego nad Wisłą dokładając do tego testament Krzywoustego i monarchię Henryków śląskich.
 • nowe pojedyncze zagadnienia – Kijów w XI wieku, rachuba czasu oraz uwłaszczenie w Prusach.

 

Do roku 2019 zawsze lub prawie zawsze były obecne pewne tematy. W tym roku zabrakło zadania:

 • z religiami monoteistycznymi
 • tablicą (drzewem) genealogicznym
 • rewolucją francuską, okresem napoleońskim, kongresem wiedeńskim,
 • wielkimi odkryciami geograficznymi, ekspansją kolonialną czy szeroko rozumianym kolonializmem
 • I wojną światową.

 

W ten sposób lista z zagadnieniami, których od 2015 roku nie było na egzaminie maturalnym nieco się skróciła. Są to dalej takie zagadnienia jak …

Czego jeszcze nie było od 2015 roku na egzaminie maturalnym z historii?

 1. Monarchia Ottonów, Normanowie i Węgrzy.
 2. System feudalny.
 3. Święty Stanisław i konflikt z Bolesławem Śmiałym (kryzys państwa).
 4. Polska Kazimierza Wielkiego.
 5. Polska Ludwika Andegaweńskiego.
 6. Reformacja i kryzys kościoła chrześcijańskiego.
 7. Gospodarka w epoce kolonialnej.
 8. Proces kształtowania się państwa moskiewskiego/rosyjskiego.
 9. Proces modernizacji sąsiadów Rzplitej – Austrii, Rosji i Prus.
 10. Wiosna ludów.
 11. Rewolucja przemysłowa.
 12. Dekolonizacja.

 

Jak dotarliście do tych słów, to fajnie, dziękuję. Jeszcze tylko parę słów do tych, najbardziej zainteresowanych, którzy będą zdawali za rok. Uczniów szkół ponadgimnazjalnych zachęcamy do pobierania ściągawki (w pdf pod postem), przeglądania arkuszy celem zapoznania się z zadaniami [tutaj możecie je pobrać], które pojawiły się w poprzednich latach, natomiast nauczycieli uczących historii w szkołach ponadpodstawowych namawiamy do podesłania swoim uczniom linka do przygotowanej przez nas ściągawki z zagadnieniami. Podzielmy się wiedzą z innymi!

Do pobierania zachęcamy także uczniów szkół na wcześniejszym etapie edukacyjnym (podstawowych i gimnazjalnych) oraz nauczycieli tych szkół. Zatroszczmy się odpowiednio wcześniej o odpowiednią pomoc i wiedzę, śledźmy z wyprzedzeniem, nawet kilkuletnim, to, co dzieje się na egzaminie maturalnym z historii, jeśli w przyszłości chcemy ją zdawać na własnej maturze.

Zainteresowanych nadrobieniem braków w wiedzy historycznej z zagadnień, które były w poprzednich latach, pojawiły się na egzaminach maturalnych, zachęcam do przeglądania materiałów na know-howhistoria.pl i pobierania ich. Z naszymi materiałami, pomocami dydaktycznymi z historii z pewnością przygotujecie się w odpowiedni sposób do egzaminu maturalnego.

 

Załączniki do pobrania: