Zbliżający się wielkimi krokami rok szkolny będzie prawdopodobnie ukierunkowany we wszystkich – lub prawie wszystkich – szkołach na jedno konkretne wydarzenie. Oczywiście będzie nim setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne obchody będą wyznaczone w naszym kraju na dzień 11 listopada, ale w niejednej placówce edukacyjnej cały cykl różnych inicjatyw historyczno-patriotycznych rozpocznie się znacznie wcześniej. Kto wie, może w niektórych szkołach już od września zaczną się przygotowywania. Warto więc nauczycielu żebyś wykorzystał ten moment i zabłysnął wśród koleżanek i kolegów z grona pedagogicznego jakimś błyskotliwym pomysłem na obchodzenie święta odzyskania niepodległości w swojej placówce. Nic tak pozytywnie nie zaskoczy dyrektora czy innych nauczycieli, jak Twoje spontaniczne pojawienie się na pierwszej powakacyjnej radzie z ciekawymi inicjatywami na te obchody. Jeśli teraz nie przyszły ci do głowy rewelacyjne pomysły, to za chwilę już na pewno się one pojawią.

Proponujemy Tobie naszą listę pomysłów, które śmiało możesz wykorzystać w całości lub wybiórczo u siebie w szkole. A jeśli żaden z naszych pomysłów nie przypadnie Tobie do gustu, to może, chociaż niniejsza lista będzie pewną dla Ciebie inspiracją.

Zapraszam do czytania …

1) Inscenizacja teatralna

Pierwsze, co przychodzi do głowy statystycznemu Polakowi na myśl o odzyskaniu niepodległości, to nazwisko Piłsudski. Polacy dobrze wspominają Marszałka Józefa Piłsudskiego, więc trzeba im go podać w różnej formie. Najlepszą formą do przedstawienia Piłsudskiego, jego biogramu, dokonań, lub życia prywatnego, jest inscenizacja teatralna. Pierwszym pomysłem jest zatem przedstawienie o Marszałku. Osobiście zamiast biogramu wybrałbym do przedstawienia życie prywatne Komendanta. Mianowicie, jaki był w życiu codziennym, jak wspominała go żona, Aleksandra Piłsudska, wreszcie, z kim Marszałem współpracował w dziele odbudowy państwa polskiego oraz utrzymaniu niepodległości młodej Polski. Przy odrobinie pomocy naukowych opisujących prywatne życie Piłsudskich i zaangażowaniu dwudziestu kilku uczniów, można przygotować ciekawą inscenizację teatralną. Scenariusz może pobierać z naszej podstrony Scenariusz przedstawienia na rocznicę odzyskania niepodległości 11 listopada.

Zobacz także [10 mało znanych cech Marszałka Józefa Piłsudskiego i faktów z jego życia]. 

2) Konkurs wiedzy

Ciekawą inicjatywą jest konkurs wiedzy, albo o samym Piłsudskim, albo o kilku ojcach polskiej niepodległości (można dodać Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego), albo ogólnie konkurs poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Warunkiem powodzenia konkursu są oczywiście fajne nagrody. Bez nich nawet nie ma się, co angażować w konkurs.

Konkurs najlepiej, gdyby został przygotowany osobno dla każdego rocznika po dostosowaniu do poznanego materiału. Można też np. w szkole podstawowej dla klasy 4-tej przygotować 15 pytań, dla 5-tej te same pytania + 5 innych trudniejszych, itp. dokładać do każdego poziomu.

 

3) Koncert pieśni legionowych

Podobnie, jak konkurs wiedzy, bardzo angażującym dzieci może być koncert pieśni legionowych. Śpiewanie repertuaru Polaków związanych z walką o niepodległość naszej ojczyzny będzie doskonałą okazją do zaprezentowania uzdolnionych muzycznie dzieci na forum szkoły. Koncert pomoże uczniom osłuchać się pieśni patriotycznych, pozwoli im nauczyć się lub przypomnieć sobie słowa niektórych rzadko śpiewanych utworów. Pieśni wykonane przy akompaniamencie fortepianowym (lub innych instrumentów) mogą być ważną częścią wieczornicy patriotycznej zrealizowanej w porze popołudniowej w szkole. Byłaby to również doskonała okazja dla rodziców do przyjścia i zobaczenia swoich pociech.

 

4 i 5) Miejsca związane z Marszałkiem

Moim zdaniem dzieci najlepiej poznają Komendanta z miejsc, z którymi był on związany. Pierwszym jest Belweder, miejsce zamieszkania Marszałka, do którego proponuje zorganizowanie szkolnej wycieczki.

Drugim miejscem jest natomiast Sulejówek i położone tam Muzeum Józefa Piłsudskiego. Lekcja muzealna o Marszałku byłaby ciekawą formą zaznajomienia uczniów z osobą Piłsudskiego. Chociaż obecnie Muzeum w Sulejówku jest przebudowywane i nie można tam zorganizować wycieczki, to jednak jego pracownicy organizują wyjazdy zewnętrzne do szkół po uprzednim umówieniu. Zapisy na nadchodzący rok szkolny ruszyły już w wakacje. Z tego, co się orientuję w tym temacie, załatwienie takiej wizyty jest trudne, ale wiem z potwierdzonych źródeł, iż rzeczywiście pracownicy muzeum dojeżdżają do placówek edukacyjnych.

 

6) Konkurs plastyczny

Kolejną inicjatywą jest konkurs plastyczny na temat Piłsudski, jako wódź, ojciec i mąż stanu lub druga opcja zatytułowana Droga do wolności. Oba projekty mogą być zrealizowane w różnej formie. Dałbym tutaj dowolną metodę wykonania prac, uruchamiając w dzieciach pewną kreatywność. Uczniowie w przypadku pierwszego pomysłu mieliby wykonać prace plastyczne, w których przedstawiliby Marszałka Józefa Piłsudskiego z różnych perspektyw. Prace ukazywałyby Komendanta, jako wodza stojącego na czele polskiej armii, jako ojca kochającego swoje dwie córki oraz jako męża stanu odpowiedzialnego za stan młodego państwa polskiego. Drugi projekt miałby na celu uchwycenie momentu walki Polaków na frontach I wojny światowej o niepodległość ojczyzny.

 

7) Wystawa

W obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości obowiązkowo powinna się znaleźć wystawa poświęcona tym wydarzeniom. Zgromadź wszystko, co w jakiś sposób upamiętnia odzyskanie niepodległości lub bohaterów, którzy o tę wolność walczyli (poczynając od Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego). W wystawie powinny zostać wyeksponowane obrazy, popiersia, albumy, plakaty, książki, monety, pamiątki z epoki, czyli wszystko to, co nawiązuje do wydarzeń odzyskania niepodległości. Z pewnością dysponujesz, Twoja szkoła, bliscy lub znajomi wieloma tego typu wartościowymi rzeczami, które można pokazać dzieciom.

 

8) Współpraca z językowcami

Pomyśl o wyjściu z organizacją obchodów w Twojej szkole poza grono nauczycieli uczących języka polskiego i historii np. współpracując z językowcami. Na lekcjach języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego nauczyciele mogą przerobić z uczniami uproszczony życiorys bohaterów walk o niepodległość.

 

9) Turniej szachowy

Spróbuj zaangażować w obchody w Twojej szkole rodziców uczniów organizując Turniej szachowy Marszałka. Choć sam Piłsudski słynął przede wszystkim ze stawiania pasjansa, to jednak w swoim życiu często grywał również w szachy. Najwięcej ograł się w nie, gdy wraz z Kazimierzem Sosnkowskim, został uwięziony w Magdeburgu po kryzysie przysięgowym. Zorganizowanie przez Ciebie wewnątrzszkolnego turnieju szachowego będzie interesującym, z punktu historycznego, nawiązaniem do tamtych wydarzeń. Turniej przeprowadziłbym na zasadzie par, rodzic-uczeń, które zbierają punkty po grze każdy z każdym. Wygrywa ta para, która zgromadzi najwięcej punktów lub na zasadzie turnieju z fazą pucharową, czyli po losowaniu, para przegrana odpada z dalszej rywalizacji. Można tutaj pokombinować. Ważne są jednak – powtórzę się – wartościowe nagrody, aby byli chętni do gry.

 

10) Pokaz mody

Dobrym pomysłem na zaangażowanie większej ilości uczniów w szkole do obchodów, zwłaszcza uczennic, mógłby być pokaz mody lat 20-tych i 30-tych. Proponowałbym dowolnie wybrany dzień na przebranie się przez uczniów w stroje stylizowane na modę dwudziestolecia międzywojennego. Pod koniec dnia na specjalnym wybiegu klasy wystawiałyby najlepiej przebranych uczniów/uczennice. Trójka najlepiej ubranych dzieciaków wygrywa jakieś nagrody.

 

11) Spotkanie z Marszałkiem

Obchody zakończyłbym Spotkaniem z Marszałkiem, podczas, którego dzieci powinny zostać zaznajomione z biogramami najważniejszych działaczy niepodległościowych, z przebiegiem procesu odzyskania niepodległości lub odczytane fragmenty z pamiętników uczestników walki o niepodległość oraz przemówień okolicznościowych. Prezentowane treści dobrałbym pod kątem uargumentowania, dlaczego bohaterowie uważali, że należy walczyć o wolną Polskę, dbać o nią, kochać swoją ojczyznę.

 

Być może, któryś z moich pomysłów przypadnie Ci do gustu i zechcesz wykorzystać go w swojej szkole podczas obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeśli jednak masz własny lepszy pomysł, podziel się nim z nami, napisz nam o tym w komentarzu. Z góry dziękujemy.

Zobacz również recenzję książki pt. Ignacy Paderewski, której bohater był jednym z twórców niepodległości państwa polskiego.